Zdjęcie przedstawia budynek Muzeum Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

Podziękowania dla Muzeum Historii Żydów Polskich.

W ubiegłym tygodniu wybrałem się wraz z niewidomą koleżanką do Muzeum Historii Żydów Polskich. Poziom dostosowań dla osób niewidomych zachwycił nas oboje. Już na wstępie osoba niewidoma może wypożyczyć audioprzewodnik, na którym nagrane są opisy sal, niektórych obiektów i ciekawe informacje dotyczące kultury, zwyczajów i historii polskich żydów. Jeśli ktoś z nas chciałby obejrzeć jak wygląda na przykład budynek słynnej żydowskiej synagogi w Gwoźdźcu z siedemnastego wieku, może wypożyczyć tak zwaną tyflografikę, czyli wykonany w Brajlu rysunek budynku. Tyflografik jest oczywiście więcej, bo i muzeum ogromne, składające się z ośmiu nowoczesnych galerii kryje w sobie wiele atrakcji. Jak zawsze są jednak miejsca niedostępne. Znajdujące się za szybą eksponaty, których nie możemy dotknąć i teksty wyświetlane na ekranie.

Wszystko to nie stanowiło jednak dla nas bariery, ponieważ mieliśmy szansę korzystać z pomocy zupełnie niezwykłej przewodniczki pani Izy. Przez bite cztery godziny opowiadała nam o każdej z galerii, czytała niedostępne teksty, opisywała obrazy i zrobiła wszystko, żebyśmy czuli się jak najbardziej komfortowo i wynieśli z muzeum maksymalnie dużo informacji. Podczas zwiedzania galerii poświęconej dwudziestoleciu pani Izie pomogła równie miła i kompetentna koleżanka. Chciałbym z tego miejsca serdecznie podziękować obu paniom za ich uprzejmość, profesjonalizm i okazaną pomoc i podkreślić, że dzięki takim właśnie osobom zwiedzanie obiektów kultury staje się nie tylko możliwe ale także ciekawe i bardzo przyjemne.

______

foto: Wojciech Kryński

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.