zdjęcie przedstawia dwie dłonie skierowane do siebie ułożone w pięść z wysuniętym kciukiem skierowanym w górę

Podręcznik do nauki polskiego języka migowego dostępny w formie aplikacji na komputer. Brawa dla doktora Pawła Rutkowskiego i Ministerstwa Edukacji

Nareszcie stała się rzecz przełomowa jeśli chodzi o podejście do polskiego języka migowego w naszym kraju. Ministerstwo Edukacji Narodowej zaprezentowało kurs polskiego języka migowego w formie aplikacji na komputery osobiste. Jest on przeznaczony dla uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej.

Seria migaj razem z nami składa się z czterech części, po których opanowaniu uczniowie będą w stanie posługiwać się PJM na poziomie wystarczającym do podstawowej komunikacji i korzystania z innych materiałów w tym języku. Każda część to odrębna aplikacja multimedialna, z której można korzystać zarówno w klasie jak i w domu.

Materiały można pobrać ze strony Ministerstwa Edukacji.

Kurs opracowali wspólnie głusi i słyszący specjaliści z zespołu kierowanego przez doktora Pawła Rutkowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego. Rutkowski przypomniał, że na całym świecie głucha jest jedna osoba na tysiąc, więc w całej Polsce mówimy o kilkudziesięciotysięcznej grupie obywateli. To mniejszość językowa, z której istnienia często nie zdajemy sobie sprawy. Sytuacja jest o tyle specyficzna inna niż w przypadku mniejszości etnicznych, że głusi nie mogą wykształcić kompetencji w języku migowym przez interakcje ze swoimi bliskimi bo olbrzymia większość z nich po prostu nie miga. Powoduje to, że głuche dziecko styka się z językiem migowym bardzo często relatywnie późno.

Rutkowski dodał, że żeby nauczyć się języka migowego najpierw potrzebny jest kurs wprowadzający. W bardzo wielu sytuacjach wielką barierą w edukacji dzieci jest to że nie mają dostępu do języka migowego. Staraliśmy się dostosować nasz kurs do standardów nauczania jakie obowiązują w przypadku języków fonicznych i migowych. Dzięki kursowi dziecko będzie mogło poszerzać swoje horyzonty i zdobywać wiedzę. Z materiałów będą mogli korzystać także słyszący rodzice niesłyszących dzieci.

Powstanie podręcznika zapowiedziała w październiku ubiegłego roku minister Anna Zalewska podczas konferencji uczeń ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w kontekście zmian w prawie oświatowym. O przygotowanie podręcznika zabiegały środowiska osób niesłyszących.

Serdecznie gratuluję doktorowi Pawłowi Rutkowskiemu całemu zespołowi specjalistów i osobom z ministerstwa. Po latach ignorowania polskiego języka migowego – o czym pisałem między innymi w tekście o problemach komunikacyjnych osób głuchych (link) – mamy w końcu do czynienia z poważnym podejściem do tematu, opracowaniem podręcznika i umożliwieniem dzieciom normalnej nauki. Wreszcie mniejszość językowa jaką są osoby głuche została dostrzeżona i otrzymała bardzo ważne narzędzie do normalnej edukacji, z którego dodatkowo będą mogli skorzystać wszyscy chcący komunikować się z osobami głuchymi. Taką dobrą zmianę popieram z całego serca i szczerze się z niej cieszę.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.