zdjęcie przedstawia osobę odwróconą tyłem, jest w czapce, widzimy głowę oraz ramiona. Na środku widnieje napis w ramce "bezpieczeństwo", dookoła znaduje się razmka złożona z prostokątów w kolorze tęczy.

Poczytajcie o hostelu dla ofiar homofobicznej przemocy.

Hostel interwencyjny to miejsce w którym Udzielamy wsparcia osobom LGBT, które stały się ofiarami przemocy – opowiada Agnieszka Duszyńska koordynatorka projektu w stowarzyszeniu Lambda Warszawa.

Jakie formy przybiera dyskryminacja osób ze społeczności LGBT?

Podstawową i bardzo niebezpieczną formą jest dyskryminacja prawna. Geje, lesbijki, osoby transpłciowe czy biseksualne są w Polsce pozbawieni jakiejkolwiek ochrony prawnej przed przemocą wynikającą z uprzedzeń wobec ich orientacji seksualnej. Używanie wobec nich pogardliwych czy deprecjonujących określeń nie jest formalnie zakazane chociaż inne mniejszości np narodowe czy religijne korzystają pod tym względem z pełnej ochrony prawnej. Z braku tych przepisów wynika ciche przyzwolenie na agresję fizyczną lub psychiczną. Osoby LGBT w Polsce nie mają również praw do zawierania związków partnerskich lub małżeństw na takich samych prawach jak pary heteroseksualne. Nie mogą zatem wspólnie rozliczać podatków, dziedziczyć majątku, czy nawet dowiadywać się o stan zdrowia partnera jeśli jego życie jest zagrożone. Szczególnie jaskrawą formą dyskryminacji jest prawne zmuszanie osób, które chcą dokonać korekty płci do tego by podawały do sądu własnych rodziców za nieprawidłowe określenie płci przy porodzie. Jest to kompletny absurd ale bez tego nie ma szans na rozpoczęcie legalnej procedury korekty płci.

Jak wielu osób z grupy LGBT dotyka różnego rodzaju przemoc?

Wszystkie badania robione na ten temat wskazują, że co najmniej kilkanaście procent osób LGBT spotykało się z przemocą fizyczną a czterdzieści pięć procent z psychiczną. W grupie osób trans płciowych ten procent jest jeszcze wyższy i wynosi pięćdziesiąt procent.

Przemoc przybiera różne formy od bicia opluwania czy popychania do przymusowego pozbawiania wolności zamykania w domu i blokowania dostępu do jedzenia.

Bardzo często sprawcami są osoby z najbliższej rodziny nie potrafiące zaakceptować tożsamości psychoseksualnej krewnego. Usprawiedliwiając swoje zachowania przemocowe potrafią powiedzieć: „jeśli będziesz siedział zamknięty w domu to nie będziesz miał szans się piepszyć” albo „jeśli zgłodniejesz to wszystkie te dziwne fanaberie wylecą ci z głowy”. Takie postępowanie powoduje, że wiele osób obawia się mówić komukolwiek o własnej orientacji

Porozmawiajmy teraz o hostelu?

Hostel dla osób LGBT, które stały się ofiarami przemocy ze względu na orientację psychoseksualną lub tożsamość płciową to pomysł sprawdzony już w kilku krajach Europy, ale też w Rumunii czy ostatnio Albanii. Prowadzimy go od lutego 2015 roku. Osoby, które tam trafiają mogą liczyć na profesjonalną pomoc psychologiczną, wsparcie ze strony pracownika socjalnego a co najważniejsze na zrozumienie, ciszę i spokój. Robimy wszystko co możliwe, żeby w tym miejscu stworzyć przyjazną atmosferę. Pomagamy poradzić sobie ze stresem, lękami czy poczuciem odrzucenia. Wspieramy podopiecznych w poszukiwaniu pracy.

W hostelu rzecz jasna panuje kilka prostych zasad, które ułatwiają wspólne funkcjonowanie. Od 22  do 7 obowiązuje cisza nocna i hostel jest zamykany.  Oznacza to, że w tych godzinach nie można do niego wracać lub z niego wychodzić. Na terenie hostelu obowiązuje także zakaz stosowania jakichkolwiek używek. Zależy nam na tym aby nie prowokować niebezpiecznych sytuacji i pracować z trzeźwymi ludźmi. Zgłosić się do hostelu można pisząc maila do naszego Stowarzyszenia (Lambda Warszawa) lub dzwoniąc na telefon hostelowy, którego numer znajduje się na naszej stronie internetowej. Pobyt może trwać od dwóch tygodni do nawet kilku miesięcy. Zależy to od indywidualnej sytuacji podopiecznego. Robimy wszystko aby pomóc ofiarom przemocy stanąć na nogi, wyjść z bezdomności czy pozbierać się psychicznie. Nie brakuje zajęć indywidualnych z psychologami, a także utrzymanych w miłej atmosferze wyjść czy spotkań grupowych. Wszystko po to żeby ludzie po ciężkich przeżyciach mogli odetchnąć i nabrać sił.

Hostel LGBT

W jaki sposób finansowany jest hostel?

Przez pierwszy rok działaliśmy dzięki wsparciu Fundacji Batorego. W tej chwili mamy zapewnione środki jeszcze na cztery miesiące funkcjonowania, a  zagwarantowała nam je jedna z organizacji amerykańskich – ruch AllOut. Prowadzimy też rozmowy z organizacją niemiecką. Bardzo liczymy na wsparcie finansowe każdego z państwa. Za kilka dni na naszym facebooku i stronie internetowej rusza akcja zbierania pieniędzy na hostel. Będziemy bardzo wdzięczni jeśli zechcecie państwo wesprzeć nasze działania i pomóc ofiarom homofobii i transfobii w naszym kraju. Jeśli ktoś z państwa już teraz chciałby nam pomóc zapraszamy do kontaktu pod adresem hostel@lambdawarszawa.org

Czy na homofobię istnieje jakieś skuteczne lekarstwo?

Jednym z nich jest z pewnością edukacja. Wszystkie badania pokazują, że jeśli człowiek pozna jakieś zjawisko podchodzi do tematu z większym zaufaniem i bez agresji. Musimy wyjść z zaklętego kręgu niewiedzy, strachu przed odmiennością i nietolerancji. Problem jest przecież bardzo poważny. Kiedy staraliśmy się wynająć miejsce na hostel wielu właścicieli oglądanych przez nas budynków po usłyszeniu czemu ma  służyć wyrażało obawy czy osoby LGBT nie są przypadkiem  uzależnione od narkotyków i czy swoim zachowaniem nie wpłyną na zmianę orientacji psychoseksualnej ich małych dzieci. Absurd tych zarzutów jest dla każdego czytelnika chyba aż nazbyt oczywisty, nie mniej jednak są one faktem. Jeśli chodzi natomiast o problem agresji to mamy z nią do czynienia bardzo często. Tylko w tym miesiącu zdarzyły się dwa ataki na siedzibę stowarzyszenia. Podczas jednego z nich sprawcy wybili okno a na drzwiach  umieścili niezwykle wulgarne homofobiczne i rasistowskie napisy. Wszystkie te przykłady pokazują, że niezbędne są działania wszystkich rządów aby zmienić prawo. W krajach w których pozwolono osobom o odmiennej orientacji seksualnej wyjść z cienia, zapewniono im ochronę prawną, zrównano prawnie ich związki z innymi, przemoc i niechęć wobec nich gwałtownie spadły. Jestem przekonana, że taki sam efekt obserwowalibyśmy w Polsce ale do tego potrzebne są konkretne działania polityczne. Na razie jednak musimy działać bez odpowiedniej ochrony prawnej ale zapewniam wszystkich państwa, którzy potrzebują pomocy, że nie ustaniemy w wysiłkach. Jak do tej pory z hostelu skorzystały 53 osoby.

Jeśli ktoś z Państwa stał się ofiarą przemocy ze względu na swoją orientację psychoseksualną bądź tożsamość płciową zachęcam do zgłaszania się do nas i sięgania po pomoc.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.