Biało czarne zdjęcie przedstawia aktorów teatru, siedzący na posadzce teatru, uśmiechnięci, wszyscy w czarnych strojach.

Poczytajcie o fantastycznym teatrze OD-NOWA

Stworzenie teatru terapeutycznego od zawsze było moim marzeniem. W 2011 roku dzięki zaangażowaniu osób z różnymi niepełnosprawnościami udało mi się je zrealizowaćopowiada Patrycja Bartoszak, Arteterapeutka i założycielka teatru OD-NOWA.


Jakie tematy poruszają w spektaklach aktorzy teatru OD-NOWA i kto ma szansę w nim wystąpić?


Stworzenie teatru od dawna było moim wielkim marzeniem. Tworzą go osoby dorosłe z różnymi niepełnosprawnościami. Wśród aktorów mamy autystyków, ludzi z dziecięcym porażeniem mózgowym czy niepełnosprawnością intelektualną. Działamy od 2011 roku, a wszystko zaczęło się kiedy Tomek Kaliński, ówczesny dyrektor Domu Kultury na Pradze, entuzjastycznie odniósł się do mojej propozycji. Zawsze chciałam stworzyć osobom z niepełnosprawnościami możliwość wyrażania siebie poprzez sztukę.

Zdjęcie przdstawia Panią Patrycje Bartoszak, wraz z jednym z aktorów. Oboje ubrani są w stroje świętego mikołaja, czerwone czapki i wąsy. Zdjęcie pochodzi z obchodów świąt bożego narodzenia. Oboje się uśmiechają.

Nasz zespół jest otwarty dla każdego, kto chciałby spróbować swoich sił występując i współtworząc spektakle. To współtworzenie jest naszą najważniejszą zasadą. Na próbach bardzo dużo dyskutujemy nad tym jakie są emocje i przeżycia aktorów. Co ich nurtuje i czym chcieliby się podzielić z widzami. Spektakle powstają więc dzięki wspólnym wysiłkom wszystkich biorących udział w przedstawieniu i poruszają ważne problemy społeczne. Pierwszym jaki udało nam się zrealizować była Złota rybka. Opowiadał o takich wartościach jak przyjaźń, praca i rodzina.

W kolejnym roku nasz czteroosobowy zespół powiększył się dwukrotnie. Stworzyliśmy spektakl zatytułowany Warkocz samotności, opowiadający o tym jak poważnym problemem w codziennym życiu osób z niepełnosprawnościami jest samotność. Mówiliśmy w nim dużo o poszukiwaniu siebie. Był oparty o wiersze czołowego poety okresu młodej Polski – Kazimierza Przerwy Tetmajera.

Ostatnim naszym osiągnięciem jest spektakl Tabu. To dla nas wszystkich dzieło bardzo ważne, ponieważ opowiadamy o wszystkich tematach tabu, których osoby pełnosprawne starają się nie poruszać, myśląc o niepełnosprawności.

Szukając tematu do kolejnej sztuki zaczęliśmy pracę na zdjęciach. Tym razem tematem, który bardzo chcieli podjąć wszyscy nasi aktorzy była radość. Ta szczera, beztroska, z lat dzieciństwa, ale nie tylko. Twórcy teatru OD-NOWA potrafią czerpać ją także garściami w życiu dorosłym. Zadawaliśmy pytanie co jest potrzebne człowiekowi do szczęścia. Nie ograniczamy się jednak do spektakli granych dla publiczności w domu kultury czy teatrze. Współtworzyliśmy także performers świąteczny z lokalną społecznością warszawskiej Pragi. Ostatnim naszym osiągnięciem jest spektakl Tabu. To dla nas wszystkich dzieło bardzo ważne, ponieważ opowiadamy o wszystkich tematach tabu, których osoby pełnosprawne starają się nie poruszać, myśląc o niepełnosprawności. Aktorzy opowiadają więc ze sceny o takich sprawach, jak zakładanie rodziny, budowanie relacji z innymi, miłości, postrzeganie seksualności, czy posiadanie dzieci.

Zdjęcie przedstawia cztery postaci, w tym dwóch aktorów na wózkach. Zdjęcie jest biało czarne, stroje aktorów czarne. Aktorzy wykonują gesty rękami.

Był to też spektakl o relacji z drugim człowiekiem. Sygnalizowaliśmy między innymi poważny problem chęci wpływania osób pełnosprawnych na życie ludzi z niepełnosprawnościami. Fakt, że bardzo często ci pierwsi chcą decydować o wszystkim i nie pozwalają podejmować samodzielnych decyzji.


Gdzie można obejrzeć wasze spektakle?


Regularnie występujemy oczywiście w Domu Kultury na Pradze. W zeszłym roku pojawiliśmy się ze spektaklem Tabu na gdańskim Festiwalu Teatralnym Akcept. W tym roku dzięki przychylności dyrektora teatru Rampa, pana Olejniczaka, zagraliśmy go przed warszawską publicznością. Gramy również na zaproszenia np. na dniach integracji. Braliśmy także udział w projekcie Nasza Sztuka-Nasza Praga, opowiadającym o Pradze północ. Obejrzało go jednego dnia ponad pięćset osób. Dzięki temu projektowi znaleźliśmy się w finale
Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej.


Jak Pani zdaniem wspólne występy wpływają na grupę aktorów?


Z pewnością tworzenie spektakli i gra w nich daje im olbrzymie poczucie sukcesu. Dzięki teatrowi ich głos jest słyszany. Poruszamy tematy ważne społecznie. Aktorzy opowiadając o swoich przeżyciach otwierają głowy pełnosprawnych członków społeczeństwa, którzy dotychczas z wielu rzeczy nie zdawali sobie sprawy. Wspólna gra spowodowała, że czują się pewni siebie. Mają wielką pasje, która otwiera ich społecznie, a działając od kilku lat w grupie nawiązali wspaniałe przyjaźnie. Nasze próby to nie tylko tworzenie scen, powtarzanie tekstów i intensywne ćwiczenia, ale także przyjemna rozmowa i dobra zabawa. Tworzona w ten sposób sztuka pozytywnie wpływa zarówno na twórców jak i publiczność, a teatr któremu to się udaje z pewnością można nazwać dobrym i ciekawym. Niebawem, bo 29 września zaczynamy pracę nad nowym spektaklem. Zapraszamy do nas wszystkich, którzy chcą spróbować sił we współtworzeniu teatru OD-NOWA.


Link do zdjęć z spektakli – KLIK :) Biało czarne zdjęcia pochodzą ze spektaklu TABU.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.