Na zdjęciu znajduje sie piękna kobieta, Sylwia Gajewska, niepełnosprawna modelka. Stoi bokiem do aparatu, opiera się o ścianę, ma lekko rozchylone usta i ujmujący wzrok. W tle widać rozmyte samochody i budynki.

Poczytajcie o agencji modeli i modelek z niepełnosprawnościami

Modelki i modele z niepełnosprawnościami to osoby pełne pasji, które chcą otwierać ludzkie umysły i przełamywać stereotypy – opowiada Sylwia Gajewska, modelka, blogerka i założycielka pierwszej w Polsce agencji dla modelek i modeli z niepełnosprawnością.

Jak zaczęła się Pani kariera?

Początek mojej przygody z modelingiem wyglądał dokładnie tak jak w przypadku każdej innej dziewczyny. Założyłam konto na portalu dla profesjonalnych modelek gdzie skupia się dużo fotografów, stylistów czy wizażystów z branży. Wstawiłam kilka nieprofesjonalnych zdjęć z nadzieją, że moja twarz kogoś zainteresuje. Bardzo szybko bo już po kilku tygodniach obecności na portalu otrzymałam pierwszą propozycję wzięcia udziału w sesji. Dzisiaj mam już na swoim koncie kilkadziesiąt wspaniałych projektów.

Jest pani modelką z niepełnosprawnością. Czy na początku kariery musiała Pani przełamywać różne opory i bariery mentalne fotografów?

Moja niepełnosprawność nie przeszkadza mi żyć pełną parą. Od urodzenia choruję na artrogrypozę. Jej podstawowym objawem są częste przykurcze mięśni. Nigdy jednak nie pozwoliłam na to, aby niepełnosprawność negatywnie odbiła się na moim życiu. Wierzyłam, że mogę funkcjonować na takich samych zasadach jak inni również w świecie mody. Gdyby było inaczej. nie zakładałabym konta na portalu i w ogóle nie podejmowała próby zrobienia kariery. Wszyscy z którymi współpracuję, traktują mnie bardzo dobrze i moja niepełnosprawność dla nikogo nie jest problemem. Jestem człowiekiem bardzo aktywnym i mam wiele pomysłów na życie. Mimo iż Warszawa jest miastem z wieloma barierami architektonicznymi, to właśnie tutaj rozpoczęłam studia magisterskie. W przyszłości chciałabym pracować z dziećmi jako logopeda, a fakt, że w tej chwili mogę dodatkowo realizować swoją pasję i rozwijać się przed obiektywem aparatu sprawia mi wiele radości.

Na zdjęciu widzimy piękną kobietę - Sylwię Gajewską, z nieziemskim uśmiechem, pozującą w scenerii miejskiej. W tle samochody i przechodzący rozmyci ludzie
Sylwia Gajewska, niepełnosprawna modelka, fot. Marcin Zawadzki


Dlaczego zdecydowała się Pani na otwarcie agencji modelek i
modeli z niepełnosprawnością?

Poznałam bardzo wielu ludzi z pasją, którzy chcieli spróbować swoich sił w świecie modelingu i przełamywać stereotypy związane z niepełnosprawnością. Sama mam już kilka lat doświadczeń w tej branży i zależało mi na tym, żeby dać szansę innym. Już pierwsza sesja była wielkim sukcesem. Brały w niej udział dziewczyny z różnymi niepełnosprawnościami, a przez cały czas towarzyszyła nam ekipa z Dzień Dobry TVN. Kobiety i mężczyźni zrzeszeni w Agencji Equal pokazują piękno, pasję i ogromne poczucie własnej wartości. Dzisiaj wiele osób potrzebuje uwierzyć w siebie i pokonać własne bariery które znajdują się przede wszystkim w głowach. Myślę, że sukces takiej agencji jak moja zachęci wiele osób do spróbowania własnych sił. Jeśli nauczą się myśleć pozytywnie i akceptować siebie to wszystko stanie się prostsze. Przecież każdy z nas jest na swój sposób wyjątkowy i powinien nauczyć się dostrzegać własne zalety. Equal działa bardzo prężnie, a nasze modelki i modele angażowani są do bardzo wielu sesji zdjęciowych.

Niedawno współpracujące z nami dziewczyny pojawiły się w roli hostess na wielkiej gali integracji, podczas której wręczały nagrody na scenie. Było to pierwsze wydarzenie w Polsce, w którym w rolę hostess wcieliły się osoby z niepełnosprawnością ruchową.

Na czym polega praca modelki?

Pozornie mogłoby się wydawać, że modelka musi tylko ładnie wyglądać, stanąć przed obiektywem i nie robić nic więcej. W rzeczywistości jest to bardzo wyczerpująca praca wymagająca wielu godzin przygotowań. Pozowanie polega przecież na umiejętności pokazywania emocji oraz twarzy. Dziewczyna musi to powtarzać często po kilkadziesiąt razy i nie tracąc pełnej koncentracji prezentować pełen luz.

Sylwia Gajewska pozuje na tle budynków miejskich w jasnym płaszczu, białym szalu, ma rozpuszczone włosy i piękny, szeroki uśmiech.
Sylwia Gajewska – niepełnosprawna modelka, fot. Marcin Zawadzki


Czy jest jakaś różnica między Polską a zagranicą jeśli chodzi o podejście do tematu modelingu osób z niepełnosprawnościami?

Myślę, że w ostatnich latach w Polsce zrobiliśmy ogromny krok naprzód. Zmienił się sposób postrzegania osób z niepełnosprawnością. Do krajów Europy zachodniej czy Stanów Zjednoczonych sporo nam jednak brakuje. Tam rzeczą normalną jest to, że w pokazach mody biorą udział nie tylko profesjonalne modelki z wybiegu, ale również te z niepełnosprawnością fizyczną. U nas ten proces rozkręca się bardzo powoli. Najważniejsze jest jednak to, że nie stoimy w miejscu i że osoby niepełnosprawne same pokazują swoją wartość.

Na koniec podaję również link do bloga Pani Sylwii www.sylwiagajewska.pl i zachęcam do odwiedzenia.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.