Zdjęcie przedstawia dot smart watcha na ręce.

Poczytacie książki na zegarku palcami.

Ciekawa nowinka technologiczna rodem z Korei Południowej. Młodzi i ambitni projektanci opracowali technologie pozwalającą niewidomym na korzystanie z popularnych Smart Watch’ów. Zamiast wyświetlacza dotykowego, który na przykład dla mnie jest przekleństwem, na zegarku są wypustki, które wysuwają się w czasie rzeczywistym. Szybkość ich poruszania można regulować. Dzięki tej opcji użytkownicy odczytają w Brajle’u wiadomości, a nawet ebooki choć te przyznajmy są zbyt długie żeby odczytywać je palcami na urządzeniu elektronicznym. Nowe urządzenie projektanci nazwali Dot. Sprawdzimy na nim również godzinę.

Twórcy podkreślają, że na całym świecie żyje 285 milionów osób z różnymi dysfunkcjami wzroku i właśnie dlatego wyznaczyli sobie jako cel ograniczenie dyskryminacji tych ludzi w dostępie do informacji.

Tylko jeden procent wszystkich książek publikowanych jest w Brajle’u. Nowe sprytne zegarki obsługują Android i iOS. Mogą też łączyć się z telefonem tabletem czy komputerem przez technologię bluetooth. Sprzęt ma kosztować około trzystu dolarów i być dostępny na rynku już w tym roku. Koreańczycy planują także stworzyć Dotpada urządzenie, które będzie większe od zegarka i pozwoli wygodniej odczytywać bardziej skomplikowane schematy takie jak równania matematyczne czy figury. Ma ono pełnić także rolę elektronicznego czytnika książek w wersji dla osób niewidomych.

_____

foto: fingerson.strikingly.com

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.