olsztyński budzik dla dorosłych. na zdjęciu widać pielęgniarza pochylającego się nad leżącym w łóżku pacjentem

Pierwszy pacjent wybudzony w Budziku Dla Dorosłych!

W olsztyńskiej klinice Budzik Dla Dorosłych wybudził się pierwszy pacjent. To 49 letni mężczyzna, który pół roku temu uległ poważnemu wypadkowi podczas jazdy na nartach. W tej chwil rozumie polecenia, wypowiada pierwsze słowa i stawia pierwsze kroki. Profesor Wojciech Maksymowicz – prorektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego powiedział, że pacjent po wypadku był w stanie ciężkim.

Po jakimś czasie przeszedł ze śpiączki w stan wegetatywny. Jego stan nie wskazywał nawet na stan minimalnej świadomości. Cały zespół specjalistów podjął jednak bardzo intensywne działania neurorehabilitacyjne i w minioną środę komisja terapeutyczna działająca w placówce uznała pacjenta za wybudzonego.

Maksymowicz wyjaśnił również, że wybudzenie pacjenta ze śpiączki nie przebiega tak jak się potocznie myśli: Nie jest tak, że pacjent śpi, potem się budzi i zaczyna opowiadać co mu się śniło. To jest proces płynny wielomiesięczny nas bardzo cieszy że pacjent który był w stanie świadomości tak niskim, że nawet nie mówiliśmy o minimalnym stanie świadomości dzięki terapii osiągnął taki poziom, iż mógł się z nami przywitać, podał ręce i postawił pierwsze kroki przy chodziku. Wypowiedział też pierwsze słowa między innymi imiona żony i córki. Dodatkowo mężczyzna przez pewien czas po wypadku mógł być niedotleniony, a niedotlenienie to dodatkowy ważny element utrudniający powrót do zdrowia.

Doktor Piotr Siwik – specjalista rehabilitacji medycznej podkreślił, że w budziku stosuje się szereg metod i technik rehabilitacyjnych i terapeutycznych. W sytuacji pacjentów z urazami czaszkowo-mózgowymi ważną sprawą jest niedoprowadzenie do długotrwałego unieruchomienia i zapobieganie przykurczom mięśni. Poddawani są masażom hydromasażom, chorych się pionizuje dodatkowo stymulując wibrującym podłożem. Pracuje się także przy pomocy tak zwanego cyber oka, które pozwala komunikować się pacjentowi za pomocą ruchu gałek ocznych czyli zatrzymywania wzroku na poszczególnych piktogramach na ekranie. Pacjenci w lepszym stanie odpowiadają na pytania tworząc słowa na ekranie monitora.

W Budziku Dla Dorosłych jest osiem łóżek. Obecnie w placówce przebywa siedmiu pacjentów. Niebawem dojdzie jeszcze jeden. Budzik dla dorosłych działa od grudnia ubiegłego roku. Przez pierwsze miesiące mimo braku finansowania z NFZ placówka przyjmowała pacjentów, bo jej działalność finansował Szpital Uniwersytecki. Od pierwszego kwietnia budzik ma finansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia. Lekarze z Olsztyna od wielu lat zajmują się badaniami osób w śpiączkach. Prowadzą między innymi badania weryfikujące czy chory jest w stanie wegetatywnym czy minimalnej świadomości wszczepiają chorym stymulatory pomagające w wybudzaniu. Dotąd przeprowadzono kilkanaście tego rodzaju operacji.

 

Źródło zdjęcia: ro.com.pl

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.