Ilustracja przestawia połączone symbole męskości i kobiecości w jeden symbol. Na środku płaszczyzny znajduje się koło, od góry lekko po prawej ochodzi od niego strzałka skierowana ku górze. U dołu, na osi odchodzi od koła krzyżyk.

Pierwsza czeska asystentka seksualna dla osób z niepełnosprawnością rozpoczęła pracę. Czy uważacie, że podobna usługa jest potrzebna w Polsce?

Problem, który dzisiaj poruszam jest sprawą bardzo ważną dla wielu osób w naszym kraju, ale mimo to pseudokatolicka moralność powoduje, że sprawa potrzeb seksualnych osób z niepełnosprawnością bywa zamiatana pod dywan. Jeszcze niedawno potrzebna była specjalna kampania medialna po to żeby uświadomić ludziom w Polsce, że osoby z niepełnosprawnością podobnie jak wszystkie inne mają swoją seksualność i potrafią się kochać nie gorzej niż każdy zdrowy człowiek. Nie przeszkadza im w tym ani brak wzroku, ani słuchu, ani nawet różne ograniczenia ruchowe. Nadal jednak w naszym kraju żyje bardzo wiele osób, które ze względu na stan zdrowia niemal nie opuszczają domów lub szpitali co powoduje trudności w nawiązywaniu relacji z ludźmi, a doskonale wiadomo, że to właśnie bliska pozytywna relacja emocjonalna stanowi podstawę satysfakcjonującego stosunku seksualnego.

Co zatem ma zrobić osoba która jest na przykład wycofana społecznie i nie potrafi nawiązywać relacji z innymi, a jednocześnie ma czasami niezaspokojone przez lata potrzeby seksualne?

W Czechach postanowiono zrealizować projekt pod hasłem Prawo do seksu, którego ukoronowaniem jest wyszkolenie pierwszej asystentki seksualnej osoby z niepełnosprawnością. Przygotowanie asystentki wzięła na siebie działająca na rzecz pracowników seks biznesu organizacja Rozkosz bez ryzyka. Jak podkreśliła jej dyrektorka Lucie Sdova asystentki seksualne są bardzo dokładnie wybierane, same podejmują decyzję o wykonywaniu swojej profesji i mają duże doświadczenie z mężczyznami oraz pracą z ludzkim ciałem. Projekt sfinansowany został przez czeskie ministerstwo oraz program współpracy czesko-szwajcarskiej.

Instytucja asysty seksualnej dla osób z niepełnosprawnością funkcjonuje już w kilku europejskich krajach, między innymi w Szwajcarii, Danii, Belgii, Holandii, Austrii, Niemczech i we Francji. Usługa asystentki jest odpłatna, a każda osoba. która chce wykonywać ten zawód musi przejść odpowiednie kursy i zdobyć licencje. Rola asystenta nie ogranicza się bowiem tylko do pomocy w zaspokojeniu potrzeb seksualnych. Do jego zadań należy także uczenie klientów asertywności, mówienia o własnych potrzebach i budowania relacji z innymi ludźmi. Czeska asystentka w razie potrzeby może także udzielić porady krewnym osoby z niepełnosprawnością.

Instytucja asystenta czy asystentki seksualnej budziła początkowo we wszystkich krajach w których funkcjonuje wiele kontrowersji. Przeciwnicy pomysłu argumentowali, że korzystanie z płatnych usług seksualnych nie pomoże nikomu zbudować prawdziwej relacji i nie rozwiąże żadnego problemu poza tym czysto fizycznym. Argumenty zwolenników odwoływały się do poszanowania seksualności każdego człowieka. Podkreślali oni, że każdy niezależnie od stanu zdrowia ma prawo do zaspokajania potrzeb seksualnych, a pomoc dotyczyć będzie nie tych którzy mimo niepełnosprawności radzą sobie z nawiązywaniem relacji, ale właśnie tych którzy mają z tym problem. Według zwolenników asystentka seksualna może pomóc osobie z niepełnosprawnością, przełamać różne opory i lęki wynikające z braku kontaktów seksualnych, dzięki czemu ma ona bardziej otworzyć się na świat i ludzi co bardzo pomoże w budowaniu relacji z innymi.

Mnie osobiście zdecydowanie bliższe jest stanowisko zwolenników asysty seksualnej. Uważam, że umożliwienie korzystania z usług asystentów osobom z niepełnosprawnością to wielka szansa na pozbycie się rozmaitych kompleksów związanych z seksualnością, na realizację naturalnych dla każdego człowieka potrzeb, a nawet na poznanie interesujących ludzi i zbudowanie z nimi relacji. Nie sądzę, jednak aby w naszym kraju ktoś na serio przejął się tym problemem zwłaszcza w czasach wzmożenia moralnego przy obecnej konfiguracji politycznej. Na pojawienie się pierwszych asystentów seksualnych przyjdzie nam zapewne jeszcze długo czekać. Bardzo ciekawią mnie Wasze opinie w tej sprawie Drodzy Czytelnicy, więc zachęcam was gorąco do dyskusji.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.