automatyczna toaleta publiczna stojąca w warszawie, jest jasna o obłych kształtach, w oddali drzewa i boisko

Pierwsza automatyczna i dostosowana toaleta publiczna testowana w Warszawie

Pierwsza w pełni automatyczna toaleta publiczna testowana jest od 8 kwietnia w Warszawie. Stanęła u zbiegu ulic Myśliwieckiej i Kusocińskiego. Zastosowano w niej między innymi automatycznie otwierane i zamykane drzwi, samozmywającą się podłogę, każdorazowo mytą i dezynfekowaną muszlę klozetową, a także czujniki, które automatycznie uruchomią dozownik mydła, suszarkę i wodę w kranie umywalki. W środku pomieszczenia znalazł się również szeroki przewijak dla niemowląt, a na zewnątrz kranik do mycia rąk.

Automatyka toalet powiadomi również o awarii oraz kończącym się papierze w dozowniku. Serwisanci będą mieli godzinę na uzupełnienie braków. Co ważne toaleta jest całkowicie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wewnątrz pomieszczenia wózkowicze będą mieli wystarczająco dużo miejsca, aby poruszać się swobodnie. Dla osób niewidomych na zewnętrznym panelu sterującym oraz w pobliżu najważniejszych urządzeń wewnątrz znajdują się napisy brajlowskie. Nagrano także instrukcję audio czytaną przez aktorów – Andrzeja Chyrę i Magdalenę Cielecką.

Pracę nad prototypem trwały do samego końca. Dążyliśmy do tego, aby toaleta była maksymalnie funkcjonalna a zarazem zachowała swoją prostą i jednorodną formę – powiedział Marek Piwowarski – dyrektor Zarządu Zieleni Miasta Warszawy.

Za przygotowanie instrukcji audio szczególne podziękowania należą się Aleksandrze Wasilkowskiej – architektce i jednej z autorek rekomendacji dla naszych toalet. Przy okazji przypominam, że kilka miesięcy temu Pani Aleksandra udzieliła wywiadu na naszym blogu. Możecie go przeczytać tutaj.

Od ósmego kwietnia rozpoczęły się miesięczne testy prototypu toalety. Będzie dostępna dla wszystkich bezpłatnie. Kolejne tego typu nowoczesne obiekty staną wkrótce nad Wisłą, na żoliborskim odcinku bulwarów, w pobliżu Mostu Gdańskiego, w parku – w pobliżu ulic Kruczkowskiego i Książęcej i na skwerze przy pomniku Bohaterów Getta.

 

Źródło zdjęcia: toaletypubliczne.pl

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.