Pieniądze z koncertu Ewy Błaszczyk będą na stymulatory dla osób w śpiączce

Ewa Błaszczyk, założycielka fundacji Akogo wystąpi 28 listopada w Teatrze imienia Stefana Jaracza w Olsztynie.

Dochód z jej recitalu zostanie przeznaczony na zakup stymulatorów dla osób pozostających w śpiączce.

W olsztyńskim szpitalu neurochirurdzy pod kierunkiem Wojciecha Maksymowicza wszczepiają chorym urządzenia, które mają poprawić jakość życia pacjentów i ich relacje z otoczeniem. Stymulatory szpitalowi przekazuje fundacja Ewy Błaszczyk. O swoim występie aktorka powiedziała: „Piosenka jest aktorską formą miniatury. Zawsze szukam ciekawych tekstów, które mają emocje i są o czymś. Utwór trwa 3-4 minuty, ale przebieg dramaturgii musi być w całości od A do Z. To jest ciekawe. Śpiewanie jest najbliżej ciała. Za rolą można się schować a wykonując piosenkę już nie”.

Koncert pani Ewy pozwoli na sfinansowanie operacji kilku nowych pacjentów. Profesor Maksymowicz powiedział, że ma już grupę wytypowaną do operacji. Dotychczas zoperowano siedem osób i stan każdej z nich poprawił się. Jeden z pacjentów wybudził się nawet ze śpiączki. Przypomnijmy, że wszczepiania stymulatorów nauczył naszych specjalistów wybitny lekarz japoński Isao Morita, który w maju przyjechał do Polski dzięki staraniom fundacji Akogo.

Dzisiaj olsztyńscy lekarze przeprowadzają już operacje samodzielnie i zabiegają o to, żeby w ich mieście powstała placówka nazywana „budzikiem” dla dorosłych, czyli miejsce, w którym będzie można pomóc ludziom którzy zapadli w śpiączkę np w wyniku wypadku. Walka lekarzy trwa już bardzo długo. Ciekawy jestem, co okaże się trudniejsze, czy wybudzanie pacjentów czy też uzyskanie odpowiednich zgód i środków z ministerstwa. Obawiam się, że jednak to drugie.

 

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.