Fotografia przestawiająca most kolejowy oraz pociąg ok roku 1860.

Peronów nie trzeba dostosowywać, czyli o salomonowym wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Wyrok, o którym chcę wspomnieć został wydany na początku lipca. Nie jest więc w ścisłym tego słowa znaczeniu aktualnością, jednak dotyczy sprawy na tyle istotnej, że nie sposób jej pominąć.

Oto bowiem Trybunał Konstytucyjny uznał, że bezterminowe zwolnienie przedsiębiorstw kolejowych i zarządców stacji z dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnościami stacji oraz taborów kolejowych, nie jest sprzeczne z konstytucją.

W praktyce oznacza to, że owe przedsiębiorstwa nie są zobowiązane do dostosowywania czegokolwiek, a wszystko odbywa się w zgodnie z prawem, więc nie ma co protestować. Sprawa ta jest o tyle dziwna, że pytanie do Trybunału Konstytucyjnego skierował Rzecznik Praw Obywatelskich, reagując na wprowadzoną przez Sejm ustawę zwalniającą z obowiązku dostosowań. Sejm zaś zdecydował się na uchwalenie ustawy zezwalającej na nic nie robienie po tym, jak Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej wydały rozporządzenie, w którym wyraźnie zaleca przedsiębiorstwom kolejowym i zarządcom stacji zapewnienie dostępności stacji, peronów, taborów i innych pomieszczeń osobom z niepełnosprawnością ruchową.

W całej tej sprawie przerażający jest wysiłek jaki podjęli posłowie nie po to, żeby coś obywatelowi ułatwić czy też umożliwić. Odwrotnie, zadbali o specjalną ustawę, w której zagwarantowali kolejom możliwość nic nie robienia. Wprawdzie sędzia sprawozdawca trybunału Maria Gintoft-Jankowicz zwróciła uwagę, że państwo nie powinno rezygnować z nakładania na przedsiębiorstwa kolejowe obowiązków związanych z dostosowaniem infrastruktury, ale kto będzie się tym przejmował, jeśli nieróbstwo okazało się być usankcjonowane i w pełni zgodne z konstytucją? Szkoda, że nasi przedstawiciele w Sejmie nigdy nie wyjdą z inicjatywą popchnięcia tematu dostosowań do przodu, tylko zawsze szukają pretekstu, żeby broń Boże, nie zmienić niczego na lepsze.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Jeden komentarz: On Peronów nie trzeba dostosowywać, czyli o salomonowym wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

  • Dziękuję ci bardzo Rafał za miłe słowa i cieszę się że dzięki wpisowi zrozumiałeś sprawę kart. z listą mailową masz rację. Pomyślę o ulepszeniach. Pozdrawiam Kasię ciebie i dzieciaki serdecznie. Filip

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.