Zdjęcie przedstawia spacer po łąkach chorego człowieka na wózku inwalidzkim oraz osoby, która sie tym człowiekiem zajmuje. Obie osoby obrócone sa tyłem do aparatu, nie widac ich twarzy. Kobieta, która sprawuje opiekę nad chorym stoi za wózkiem i patrzy na krajobraz.

Parlament europejski: asystenci zamiast domów opieki.

Dziennikarze portalu niepelnosprawni.pl informują że Parlament Europejski rozpoczął pracę nad rozwiązaniami, które mają zapewnić osobom niepełnosprawnym stałe wsparcie asystentów oraz finansowanie innych form stałego pobytu niż domy pomocy społecznej. Zaangażowany w ich opracowywanie jest europoseł Marek Plura.

Razem z europejską siecią na rzecz niezależnego życia rozpoczęliśmy akcje która ma skłonić Komisję Europejską do tego, żeby środki unijne nie wspierały dalej rozbudowy sieci pomocy instytucjonalnej, czyli domów pomocy i stałych ośrodków pobytu, tylko żeby mogły skuteczniej niż do tej pory wspierać rozwój sieci pomagania osobom w środowisku czyli asystentów osoby niepełnosprawnej ludzi, którzy pomagają w pracy czy edukacji.

Europoseł podkreślił, że nie oznacza to oczywiście planów zamykania istniejących obecnie domów pomocy społecznej. To byłoby z dużą szkodą dla tych, którzy w tej chwili korzystają z takiej pomocy. Unia może poprzez programy finansowe oddziaływać na rozwój dobrych pomysłów. Nie może wprawdzie wprost finansować usług asystenckich, ale ma możliwość przekazania środków poszukującym pracy w zawodzie asystenta osoby z niepełnosprawnością. Nie można zapewnić stałej linii finansowania usług czyli stałej pomocy, ale środki wspierające zmniejszenie bezrobocia są dostępne w sposób długofalowy. To że będą z nich korzystać ludzie, którzy staną się asystentami jest wartością dodaną ponieważ otrzymają nie tylko pomoc jako poszukujący pracy, ale także będą wspierać osoby z niepełnosprawnością.

Zdaniem europosła domy pomocy społecznej nie stracą na znaczeniu. Opieka stacjonarna jest jego zdaniem koniecznością w przypadku osób dobiegających schyłku swojego życia i nie mających wsparcia w domu rodzinnym. Mam nadzieję, że ta ewolucyjna zmiana doprowadzi do tego, że domy pomocy społecznej będą oparciem wyłącznie dla tych, którzy tego potrzebują, a wszyscy którzy mogą starać się żyć aktywnie i samodzielnie, będą mieli taką szansę.

Poseł Plura sam kawałek życia spędził w DPS. Ten czas korzystania z pomocy domu opieki społecznej wspominam bardzo dobrze. To był mój start w dorosłe w miarę samodzielne życie i tak naprawdę dopiero tam uczyłem się odpowiedzialności za siebie i samodzielności. To był dla mnie fundament, który pozwolił mi skończyć edukację znaleźć pracę i założyć rodzinę. Niestety moi koledzy, którzy do dziś tam mieszkają nie stworzyli takiej szansy w swoim życiu. To jest właśnie negatywna strona obecnego systemu. Brak alternatywy. Taką alternatywę chcemy właśnie budować – podkreślił Marek Plura.

Całość wywiadu dostępna na stronie www.niepelnosprawni.pl

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.