Zdjęcie przedstawia fragment ogrodu. Na środku znajduje się ścieżka z położonych dosyć dużych kamieni o nieregularnych kształtach. Na pierwszym planie, obok ścieżki znajduje się karmnik dla ptaków wykonany z gałęzi brzozy, W tle znajduje się mostek, do którego wiedzie ścieżka, kwiaty i krzewy w różnych kolorach i wielkościach oraz drzewa. W oddali widać szare, wysokie bloki.

Pamiętajcie o ogrodach…

…mogliby zaśpiewać twórcy Ogrodu sensorycznego w Rudzie Śląskiej. To piękne miejsce pełne barw i zapachów powstało by cieszyć i oddziaływać na zmysły uczniów z niepełnosprawnością. Tak zwane ogrody sensoryczne zmysłów wykorzystywane są na całym świecie do pracy terapeutycznej i edukacji osób niewidomych i dzieci z upośledzeniem umysłowym oraz zaburzeniami psychofizycznymi. Ten nowo otwarty w Rudzie został podzielony na cztery części. Ogród kolorów i kształtów, zapachów, smaku oraz dźwięku.

W centralnej części ogrodu znajduje się brzoza, której liście poruszane wiatrem pięknie szumią. Pod brzozą posadziliśmy różne gatunki traw, które poruszane wiatrem wydają szeleszczące uspokajające dźwięki

– opowiadał dyrektor zespołu szkół imienia Świętego Łukasza, przy których znajduje się ogród Wiesław Jagielski. Dźwięki wydają też zawieszone na pergoli dzwonki wietrzne wykonane przez uczniów. Postawiono karmniki i zawieszono budki lęgowe zapraszające w to miejsce ptaki. W ogrodzie kolorów i kształtów narzędziem rehabilitacyjnym są barwy i różnorodne formy roślin, natomiast w ogrodzie zapachów rośliny zostały dobrane w taki sposób by przechadzający się w tej części uczniowie mogli odczuwać jak najbardziej intensywny zapach.

Na zmysł smaku mają wpłynąć zbiory z drzew i krzewów owocowych. Dodatkowo dzieci będą mogły obserwować roczną wegetację roślin. Uczniowie pielęgnują rośliny dzięki czemu stają się pełnoprawnymi i współodpowiedzialnymi członkami wspólnoty opiekującej się ogrodem. Jak podkreśliła zastępca dyrektora szkoły Iwona Bukal, ogród to doskonała forma terapii. Przez cały rok szkolny trwały zajęcia, które miały na celu uwrażliwić dzieci na ten ogród, na odbieranie bodźców. Nasze dzieci są współautorami tego ogrodu. Wyrażały opinie co chcą żeby tu było, poznawały potrzeby roślin, metody i narzędzia pracy i same w nim pracowały. Ogród będzie także miejscem w którym zajęcia edukacyjne będą mogły przeprowadzać inne śląskie placówki.

Jak podkreślił dyrektor Jagielski szkole udało się nawiązać współpracę ze Śląskim Ogrodem Botanicznym w Mikołowie, którego pracownicy będą przyjeżdżać do uczniów Zespołu Szkół Imienia świętego Łukasza i przeprowadzać prelekcje. Na pomysł stworzenia ogrodu przy szkole wpadło troje nauczycieli Aleksandra Lutek, Wojciech Fijałkowski i Iwona Bukal. Opracowali oni koncepcję i projekt, który otrzymał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego. Ogromne i serdeczne gratulacje dla tych nauczycieli, którzy wpadli na świetny pomysł jak zainteresować uczniów naturą tworząc jednocześnie piękne pełne dźwięków i zapachów miejsce, z którego będą mogli korzystać wszyscy. Pomysł nawiązując do tematyki ogrodowej niezwykle owocny, a do jego realizacji wystarczyło trochę zapału trzech osób i środków europejskich. To jednocześnie zachęta dla innych pedagogów aby wzięli sobie do serca pomysłowość, aktywność i skuteczność swoich kolegów z Rudy Śląskiej i postarali się o to, żeby ich szkoły stały się miejscami ciekawymi do których uczniowie przychodzą z radością. Przykład śląski może dać też do myślenia politykom. Może zamiast likwidować gimnazja i po raz kolejny wracać do tego co już było warto skoncentrować się na uczynieniu ze szkół miejsc nowoczesnych, przyjaznych uczniom i nauczycielom oraz będących na europejskim poziomie. To jednak wymaga wysiłku. Likwidacja jest znacznie prostsza więc obawiam się, że coś takiego jak unowocześnianie nie przyjdzie naszym posłom do głowy. Na razie więc polecam wszystkim aby cieszyli się i korzystali z pięknego ogrodu w Rudzie śląskiej.

____

fot: Michał Nowak, portal rudaslaska.naszemiasto.pl

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.