zdjęcie przedstawia puste łózko szpitalne z aparaturą i obok. Miejsce jest nowoczesne i schludne.

Pacjent wybudził się po piętnastu latach.

Kolejny duży sukces francuskich lekarzy. Udało im się wybudzić pacjenta od piętnastu lat znajdującego się w śpiączce dzięki nowej metodzie stymulacji nerwu błędnego. Zapadł on w śpiączkę po wypadku drogowym, podczas którego doszło do niemal całkowitego zniszczenia lewej półkuli mózgu.

Po pewnym czasie znalazł się w stanie wegetatywnym i nie wykazywał żadnego kontaktu z otoczeniem. Nie miał także zdolności okazywania jakichkolwiek emocji. Stan wegetatywny jest stanem paradoksalnym umysł ludzkiego, do którego dochodzi po urazie. Chorzy nie mają nawet szczątkowej świadomości własnej osoby. Przechodzą cykle snu i czuwania tak jak zdrowi ludzie ale gdy się przebudzą ich oczy jedynie błądzą lub są zamknięte. Czasami płaczą, jęczą lub uśmiechają się ale to wszystko dzieje się odruchowo.

Nie można z nimi nawiązać kontaktu są w stanie jedynie reagować na poruszające się osoby lub dochodzące do nich odgłosy.

Stan mężczyzny uległ ogromnej poprawie po tym gdy w Institut des Sciences Cognitives Marc Jeannerod poddano go stymulacji nerwu błędnego. Dyrektor ośrodka doktor Angela Sirigu twierdzi, że już po miesiącu terapii pacjent zaczął reagować na proste polecenia ruchem głowy lub gałek ocznych. Kiedy lekarze zbliżali głowę do jego twarzy zaskoczony natychmiast szerzej otwierał oczy. Stymulator nerwu błędnego jest wykorzystywany w medycynie od dawna do leczenia padaczki oraz opornej na leki i nawracającej depresji. Zwykle wszczepia się go pod skórę w okolicy klatki piersiowej.

Sirigu podkreśliła, że do zabiegu wybrano szczególnie trudny przypadek mężczyzny z obszernym uszkodzeniem mózgu i od wielu lat pogrążonego w stanie wegetatywnym. Wkrótce przeprowadzone zostaną Kolejne podobne próby u pacjentów będących w stanie minimalnej świadomości czyli takich którzy reagują na bodźce dźwiękowe np klakson lub muzykę. Doktor Sirigu ma nadzieję, że w przyszłości stymulację nerwu błędnego będzie można zastosować u osób pogrążonych w śpiączce wkrótce po uszkodzeniu mózgu żeby zwiększyć u nich szansę wybudzenia.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.