Zdjęcie przedstawia plakat informujący o otwarciu ośrodka otulinka, na którym znajdują się napisy oraz zdjęcie chorego ślicznego noworodka.

Ośrodek Otulinka pomoże wcześniakom i noworodkom

W ośrodku Otulinka zapewniamy kompleksową i specjalistyczną pomoc wcześniakom oraz noworodkom zagrożonym zaburzeniami rozwoju – opowiada Piotr Hulewicz z Fundacji Pomocy Dzieciom Kolorowy Świat (link do strony internetowej fundacji).

Na zdjęciu uchwycone są małe stópki noworodka
Najmniejsi pacjenci w OTULINCE

Na jaką pomoc mogą liczyć pacjenci w nowo otwartym ośrodku Otulinka?
Ośrodek Otulinka powstał w ramach wdrożonego Wieloprofilowego Programu Opieki nad Wcześniakami i Noworodkami zagrożonymi zaburzeniami rozwoju oraz ich rodzinami przede wszystkim po to, aby objąć natychmiastową opieką najmłodszych pacjentów tuż po opuszczeniu szpitala. Specjalistyczną terapią w naszym ośrodku objęte są dzieci do ukończenia czwartego miesiąca życia – wieku skorygowanego u wcześniaków. Jednymi z przesłanek decydujących o skierowaniu do Otulinki są: niska masa ciała poniżej 1500 gramów, rozpoznane wady rozwojowe czy zespoły genetyczne, stwierdzone zaburzenia neurologiczne lub nieprawidłowości w badaniach obrazowych OUN czy jakiekolwiek powikłania prowadzące do niestabilnego stanu zdrowia.

Terapia maluszków w OTULINCE

Lekarze z oddziałów neonatologicznych szpitali biorących udział w programie podejrzewając wspomniane problemy u noworodka mogą podczas wypisu szpitalnego wydać skierowanie do naszego ośrodka. Podczas pierwszej wizyty w Otulince lekarz rehabilitacji oraz fizjoterapeuta analizują dokumentację medyczną, badają noworodka oraz przeprowadzają wywiad z rodzicami  i na tej podstawie opracowują indywidualny plan opieki terapeutycznej dostosowany do potrzeb małego pacjenta. Niezwykle ważna w realizowanym przez naszą Fundację programie jest szybkość udzielanej pomocy najmniejszym potrzebującym. W województwie łódzkim zdarza się bardzo często, iż małe dzieci potrzebujące rehabilitacji czekają na nią nawet kilka tygodni a w bardzo wielu wypadkach o skuteczności rehabilitacji decyduje przecież szybkość interwencji.

Dzięki „Otulince” maluchy są cały czas pod opieką specjalistów korzystając z kompleksowej terapii i oczekując w tym czasie na przyjęcie do dziennego oddziału rehabilitacji w wybranej placówce publicznej.

Jakie warunki gwarantujecie w ośrodku?
Bardzo komfortowe. Mamy specjalnie zaprojektowane i przygotowane sale, w których odbywają się zajęcia terapeutyczne, nie tylko dostosowane do potrzeb najmłodszych dzieci ale także zapewniające im przytulną, domową atmosferę. Mamy też przygotowane strefy, w których rodzice mogą nakarmić maluszki czy dokonać zabiegów pielęgnacyjnych pod okiem specjalistów. Podczas procesu rehabilitacji niezwykle ważna jest pomoc psychologiczna dla całej rodziny, która bardzo przeżywa chorobę dziecka, dlatego też w Otulince cały zespół specjalistów: lekarzy rehabilitacji, logopedów, fizjoterapeutów czy psychologów współpracujących ze sobą zapewnia kompleksową opiekę całej rodzinie.

Zdjęcie przedstawia wnętrze Ośrodka Otulinka w Fundacji Kolorowy Świat. Urządzone bardzo nowocześnie i przytulnie
Ośrodek Otulinka w Fundacji Kolorowy Świat

Jak wiele osób jesteście w stanie przyjąć?
Na razie ośrodek Otulinka obejmuje swym działaniem województwo łódzkie i przede wszystkim zapewnia opiekę rodzinom mieszkającym na jego terenie. W przyszłości chcemy jednak rozszerzyć zasięg działania programu i podjąć współpracę ze szpitalami w całej Polsce, tak aby zapewnić pomoc jak największej liczbie dzieci. Zdrowie najmłodszych to przecież niezwykle ważna sprawa w którą trzeba inwestować  bez wahania. Nasza Fundacja Pomocy Dzieciom Kolorowy Świat działa już od czternastu lat i w ramach Ogólnopolskiego Kolorowego Centrum prowadzi dzienny oddział rehabilitacji, wczesne wspomaganie rozwoju, szkołę oraz przedszkole.

Dlatego też serdecznie zachęcam Państwa do przekazywania naszej Fundacji 1% podatku i wspierania w ten sposób wszystkich działań jakie podejmujemy dla dobra dzieci (link).

 

 

Na obrazku znajduje się logotyp fundacji Kolorowy świat. Jest to czarny napis złożony z zaokrąglonych liter z kolorowymi literkami O.

Zapisz

Zapiszi

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.