Osoby z niepełnosprawnością intelektualną mają szansę mieszkać samodzielnie!

Bardzo ciekawa inicjatywa w Katowicach. 12 stycznia otwarto tam pierwsze mieszkanie treningowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, w którym będą mogły uczyć się samodzielnego życia.

W Polsce brakuje kulturowego wzorca samodzielnego funkcjonowania osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jesteśmy raczej skłonni objąć ich skrzydłami naszej opieki. Również rodzice bywają w stosunku do tych osób nadopiekuńczy pozbawiając je możliwości zdobycia ważnych umiejętności

– powiedziała naczelnik wydziału polityki społecznej w Katowicach Małgorzata Moryń-Trzęsimiech. Mieszkanie znajduje się przy ulicy Chopina, a jego lokatorzy pod okiem trenerów będą uczyć się jak przygotowywać posiłki i prowadzić gospodarstwo domowe, jak dbać o porządek i wystrój mieszkania oraz planować dzień. Mieszkańcy mają także do dyspozycji określoną kwotę, która musi wystarczyć na wszystkie niezbędne wydatki oraz rachunki, więc przećwiczą zarządzanie budŻetem. Nie zabraknie także zajęć z autoprezentacji oraz nauki załatwiania spraw urzędowych, na przykład wyrabiania dowodu osobistego, paszportu czy karty NFZ. Osoby z niepełnosprawnością będą przyjmować gości i uczyć się jak organizować czas wolny, na przykład jednodniową wycieczkę. Pobyt w mieszkaniu ma trwać trzy miesiące z możliwością przedłużenia, a o przyjęciu do niego będzie decydować komisja.

Bardzo popieram takie inicjatywy, ponieważ dają one szansę na przykład osobom z zespołem Downa na prowadzenie samodzielnego życia. To bardzo ważny krok naprzód, ponieważ każda osoba potrzebuje niezależności. Nie jest przyjemnie przez cały czas być zależnym od kogoś, a sytuacja taka bardzo obciąża zarówno tego kto potrzebuje stałej opieki jak i opiekuna. Niepełnosprawność intelektualna nie jest jednak czymś co pozbawia człowieka szansy na układanie sobie życia wedłUg własnych potrzeb. W Polsce bardzo często poprzez skreślanie na starcie takich osób i nadopiekuńczość robimy z nich ludzi społecznie niedostosowanych. To jaskrawy przykład tego jak niewłaściwa opieka może bardziej zaszkodzić i ubezwłasnowolnić niż pomóc. Właśnie dlatego fakt że ktoś pomyślał o nauczeniu osób z niepełnosprawnością intelektualną samodzielnego funkcjonowania jest bardzo budujący. Trzymam kciuki za powodzenie projektu i gorąco mu kibicuję. Was natomiast Drodzy Czytelnicy serdecznie zapraszam dziś o siedemnastej do lektury tekstu o wyjątkowym wernisażu, który odbędzie się już w najbliższy poniedziałek w Mazowieckim Centrum Kultury. Autorka zdjęć znakomita fotografka Kamila Bannach-Kądziałko opowie Wam o tym jak barwne i ciekawe jest dzieciństwo dzieci z zespołem Downa. Zdjęcia są naprawdę wzruszające, więc gorąco Wam wszystkim polecam nie tylko lekturę tekstu, ale także napawanie się wyjątkowymi obrazami.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.