Zdjęcie przedstawia Ewę Błaszczyk, japońskiego profesora Isao Morita oraz Profesora Wojciecha Maksymowicza,

Olsztyn: Jeden z pacjentów wybudzony ze śpiączki! Stymulatory działają doskonale!

Zapewne wielu z was pamięta jak parę tygodni temu opisywałem na blogu nowatorską operację wszczepienia stymulatorów kilku pacjentom w śpiączce. Operacja odbywała się w szpitalu w Olsztynie pod kierownictwem znanego profesora z Japonii. Od tamtego czasu przeprowadzono kilka kolejnych zabiegów i już widać doskonałe efekty.

Jeden z pacjentów dzięki wszczepieniu stymulatora wybudził się ze śpiączki. Jest z nim kontakt, rozumie co się do niego mówi i odpowiada na pytania. Jak powiedział profesor Wojciech Maksymowicz, 35-letni mężczyzna odzyskał świadomość, mówi oraz rozumie innych. Jednocześnie jest smutny ponieważ po odzyskaniu przytomności zdaje sobie sprawę ze swojego stanu fizycznego. Ma niedowład ze spastyką. My lekarze informujemy go, że będzie rehabilitowany. Profesor podkreśla, że wybudzenie trzydziestopięciolatka to na razie pojedynczy przypadek. Jest to reakcja przyczynowo-skutkowa, by mówić o dalszych efektach potrzebna jest jednak statystyka.

Jednocześnie Maksymowicz dodał, że stan innego pacjenta – 38-letniego dziennikarza PAP Mariusza Wachowicza operowanego dwa tygodnie temu także się poprawił. Wachowicz zapadł w śpiączkę po wypadku na rowerze. Dzisiaj dzięki działaniu stymulatora wita się, podaje rękę, uśmiecha się i obsługuje tablet.

U wszystkich pacjentów u których wszczepiono stymulatory rodziny i lekarze zaobserwowali wyraźną poprawę. Na początku dotyczyło to spastyczności. Zdecydowanie zmniejszyło się napięcie mięśniowe. Później pacjenci zaczęli nawiązywać lepszy kontakt ze światem zewnętrznym. Według lekarzy poprawę widać gołym okiem, jeśli obserwuje się emocje uwidaczniane na twarzach pacjentów, ich uśmiechy poszerzenie źrenic czy odwracanie głowy i wodzenie wzrokiem w sytuacji, która ich zainteresuje. Jedna z pacjentek wykonuje bardziej skomplikowane czynności np. przekłada kartki w książce, czy skupia wzrok na oglądanym programie telewizyjnym o zwierzętach.

Operacje wszczepienia stymulatorów polegają na otwarciu kanału kręgowego, a następnie wprowadzeniu elektrody nad oponę twardą rdzenia kręgowego. Do elektrody przepływa prąd ze stymulatora umieszczanego na tułowiu pacjentów. Prąd ze stymulatora poprzez elektrodę ma efektywnie drażnić struktury pnia mózgu. Stymulator połączony jest z elektrodą przebiegającym pod skórą przewodem. Regularnie wysyła do mózgu kolejne porcje prądu. Ma to wpłynąć na zwiększenie przepływu mózgowego tak, żeby było więcej odżywczej krwi. Dzięki temu neurony które u chorych przetrwały poczują się lepiej i będą lepiej odżywione. Stymulacja mózgu ma w konsekwencji doprowadzić do nawiązania kontaktu z osobami, które dotąd były w stanie minimalnej świadomości.

Sukcesy zespołu profesora Maksymowicza są niewątpliwe i dają nadzieję tysiącom chorych. Profesor zabiega o to, aby w Olsztynie powstała klinika wybudzeń dla dorosłych. Mam nadzieję, że tak jak w przypadku bardzo wielu pacjentów, których udało się Profesorowi przywrócić do życia tak również, i w tym przypadku okaże się on skuteczny, i doprowadzi do powstania kliniki. Będzie jednak musiał się zmierzyć z polską biurokracją, urzędniczym oporem i wszechogarniającym brakiem pieniędzy, a to w naszym kraju może być bardziej wyczerpujące, niż wybudzenie całego oddziału pacjentów. Mocno trzymam kciuki za profesora bo jak zawsze darzę dużym podziwem i szacunkiem lekarzy, którzy w ogólnie chorym systemie służby zdrowia potrafią skutecznie działać dla dobra swoich pacjentów.

źródło zdjęcia: http://usk-olsztyn.pl/index.php/476-konferencja-podsumowujaca

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.