„Muzeum Bez Wyjątku 2016” – projekt Muzeum Emigracji w Gdyni

Chcemy, aby nasze muzeum mógł odwiedzić każdy, bez wyjątku. Jesteśmy tutaj po to, aby odpowiadać na potrzeby odwiedzających  – opowiada Anna Posłuszna, specjalistka ds. edukacji w  Muzeum Emigracji w Gdyni.

Od niedawna realizujecie projekt „Muzeum Bez Wyjątku 2016”. Do kogo jest on adresowany?

„Muzeum Bez Wyjątku” to nasz pomysł na udostępnienie muzeum wraz z jego ofertą kulturalną osobom z różnymi niepełnosprawnościami. Oferujemy bezpłatne oprowadzania i warsztaty dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, niepełnosprawnością narządu wzroku, osób głuchoniewidomych i niesłyszących. Organizujemy też tłumaczenie wybranych spotkań i wykładów na Polski Język Migowy. Oferta skierowana jest zarówno do grup, jak i do osób indywidualnych czy rodzin.

Jest to projekt finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Dostępna”, który potrwa do 31 sierpnia. W ramach projektu podjęliśmy współpracę z Towarzystwem Pomocy Głuchoniewidomym i Centrum Integracja.

Perspektywa otwartości na potrzeby różnorodnych grup odbiorców jest istotna dla Muzeum Emigracji w Gdyni. Muzeum, mieszczące się w zabytkowym budynku Dworca Morskiego, jest przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. W budynku znajdują się windy, nie ma w nim progów. Wystawa jest dostępna dla zwiedzających poruszających się na wózkach. Ekrany multimedialne posiadają funkcję dostosowania rozmiaru tekstu i kontrastu tła do potrzeb osób słabowidzących, w każdej z sal odnajdą Państwo również stanowiska odsłuchowe czy inne technologiczne udogodnienia.

Specjalnie przeszkoleni przewodnicy oprowadzają po wystawie osoby niesłyszące, opowiadając o niej w Polskim Języku Migowym i Systemie Językowo- Migowym. Z kolei osobom niewidomym zapewniamy audiodeskryptorów, którzy w dedykowany sposób przybliżają wątki związane z wystawą, a w naszym muzeum można dotykać wszystkiego.

W ramach projektu nasi przewodnicy oprowadzają po muzeum także osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Wiemy, że czasami nieoczekiwane, głośne dźwięki odpływającego statku czy maszyny parowej, jak również wejścia do ciasnych, ciemnych pomieszczeń (które udawać mają np. pomieszczenia dla III klasy na transatlantyku z początku XX wieku), mogą wywoływać niepokój naszych gości z niepełnosprawnością intelektualną. Przewodnik ma też więc za zadanie informować zwiedzających o czekających ich w następnej sali atrakcjach i oswajać ich z wystawą.

Tłumacz – przewodnik dla osób głuchoniewidomych jest osobą wyszkoloną w zakresie specyficznych form porozumiewania się z osobami głuchoniewidomymi. Oprowadzania tłumacza-przewodnika prowadzone są, ze względu na specyfikę tej formy porozumiewania się, tylko indywidualnie.

W tej edycji projektu „Muzeum Bez Wyjątku” osobom z niepełnosprawnościami oferujemy również warsztaty – pełna oferta warsztatowa będzie ogłoszona na naszej stronie internetowej w maju.

Co ważne każdy z naszych pracowników tzw. „pierwszego kontaktu” przeszedł szkolenie i wie w jaki sposób pomagać osobom z różnymi niepełnosprawnościami, dlatego wybierając się do muzeum zwiedzający w każdym momencie może zwrócić się o pomoc do każdego z naszych pracowników, a ten będzie umiał kompetentnie mu pomóc.

Gdzie można dokonywać zapisów na spotkania, wykłady i zwiedzanie wystawy?

Należy zgłosić się do Działu Edukacji Muzeum Emigracji w Gdyni. Telefonicznie (58 670 41 89, 670 41 60) lub mailowo: a.posluszna@muzeumemigracji.pl. Chęć zwiedzania muzeum  z pomocą przewodnika należy zgłosić co najmniej pięć dni roboczych przed planowaną wizytą, a uczestnictwo w tłumaczonych wykładach co najmniej na trzy dni przed ich terminem. Projekt „Muzeum bez Wyjątku” będzie realizowany do 31 sierpnia, ale nasze prace nad jeszcze lepszym dostosowaniem muzeum będą trwały nadal. Staramy się przygotować audioprzewodniki i tyflografiki dla osób niewidomych a jeżeli uda nam się pozyskać kolejne środki ten fantastyczny projekt będziemy kontynuowali z ogromną przyjemnością.

Muzeum w Emigracji Gdyni

O czym opowiada wystawa stała w państwa muzeum?

Pokazujemy historię oraz różne aspekty emigracji z ziem polskich, rozpoczynając od dziewiętnastego wieku, z małym wstępem opowiadającym o przedrozbiorowej Rzeczpospolitej. Cała wystawa zaplanowana jest jako narracyjny ciąg o historii Polski w kontekście emigracji, także tej przymusowej.

W każdej sali znajdują się stanowiska odsłuchowe, ekrany multimedialne (które mają funkcję dostosowania kontrastu i wielkości tekstów dla osób słabowidzących) oraz inne technologiczne udogodnienia.

Spacer po wystawie rozpoczynamy od Sali, w której pokazujemy wielokulturowość dawnej Rzeczpospolitej. Następnie opowiadamy o Wielkiej Emigracji. W tej części ekspozycji jest okazja, aby posłuchać utworów artystów Wielkiej Emigracji w wersji hip – hopowej, czy obejrzeć egzemplarze takich dzieł jak Pan Tadeusz wydanych w różnych językach czy gwarach (na przykład – po koreańsku). Dalej nasi goście mają także okazję przekonać się jakie skutki wywołała wielka rewolucja przemysłowa oraz dowiedzieć o migracjach z nią związanych, m.in. ze wsi do coraz bardziej przeludnionych miast. W dalszej części ekspozycji poznajemy rodzinę Sikorów, zamieszkującą małą, galicyjską wieś Chmielnik, która na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku postanowiła wyemigrować za Ocean. Odwiedzamy ich skromną chatę, a następnie podążamy ich śladem na dworzec w Rzeszowie i dalej na statek wiozący ich w stronę „lepszego świata”. Razem z nimi przechodzimy kontrolę na Ellis Island, odwiedzamy Nowy Jork i wsiadamy do pociągu pędzącego do Chicago. Jeśli ktoś z państwa jest ciekawy co dalej działo się z Sikorami to gorąco zachęcam do odwiedzenia naszej wystawy.

Nie zabraknie opowieści o rozwoju pierwszego polskiego portu w Gdyni, który był dumą i oczkiem w głowie władz drugiej  Rzeczpospolitej. W naszym muzeum znajduje się największa na świecie makieta statku pasażerskiego. Jest to legendarny transatlantyk MS Batory. W tej chwili można podziwiać Batorego w budowie i obejrzeć jak wyglądał we włoskiej stoczni w Montefalcone. Druga odsłona makiety pozwoli nam poznać Batorego już skończonego, a trzecia zaprezentuje zrekonstruowane wnętrza. W kolejnej części ekspozycji poruszamy wątki związane m.in. z emigracją przymusową w czasie I i II wojen światowych.

W Sali opowiadającej o historii epoki PRL, między innymi o brawurowych ucieczkach i przemytach, , odnajdą też Państwo naszego „malucha”, co może być gratką dla fanów motoryzacji. Ostatnia część naszej wystawy mówi o czasach współczesnych – o imigrantach w Polsce i o tym jak zmieniał się cały proces emigracji po 1989 roku oraz po wejściu Polski do Unii Europejskiej w 2004.

Muzeum jest też doskonale usytuowane. Mieścimy się w budynku Dworca Morskiego, znajdującym się tuż przy wejściu do gdyńskiego portu. Mamy piękny taras, na który serdecznie zapraszamy. Pięknie prezentuje się nasza pasarelka, czyli szklana konstrukcja, która nawiązuje do trapów, po których setki podróżnych wsiadało na statki. Nasi goście mogą skorzystać m.in. z usług kawiarni, restauracji, kina czy księgarni więc ktoś kto zdecyduje się nas odwiedzić, z pewnością będzie miał co robić przez cały dzień. Organizujemy też szereg warsztatów, wydarzeń kulturalnych i spotkań, z których część tłumaczona jest na Polski Język Migowy. Najbliższe wydarzenie, które (po zgłoszeniu zapotrzebowania) może być tłumaczone na PJM to spotkanie podróżnicze z Panią Emilią Krywko, która opowie o kulturze i tradycji Wietnamu, a także o polskich wątkach, jakie można znaleźć w tym fascynującym kraju.

Na koniec chciałbym zapytać o kwestię współczesnej emigracji. To gorący temat także politycznie. Czy emigracja jest zjawiskiem które w jakikolwiek sposób zagraża naszemu państwu?

Emigracja to zjawisko towarzyszące Polakom od wieków. Współcześnie, od czasu naszego wejścia do Unii Europejskiej, zdarza się, że emigracje z Polski kojarzymy przede wszystkim ze sprawami zarobkowymi. Tymczasem przecież bardzo dużą grupą emigrantów są studenci wyjeżdżający w ramach programu Erasmus, czy inne grupy, dla których otwarte granice to szansa na doskonalenie swoich kwalifikacji czy rozszerzanie perspektyw. Świat był jest i mam nadzieję, pozostanie otwarty, a emigracja odbywa się zawsze w dwie strony. Do Polski również chętnie przyjeżdżają studenci zagraniczni. Nawet kiedy wydaje nam się, że nas ten problem nie dotyczy to z pewnością mamy w rodzinie lub znamy niejednego emigranta. Nie możemy więc udawać, że zjawisko emigracji nie istnieje. Przecież to właśnie emigranci przyczyniają się stale do rozwoju miejscowych społeczności i wzbogacają kulturę, emigracja jest jednym ze zjawisk budujących naszą tożsamość i stale obecnym w historii. O tym jak bardzo mogą się państwo przekonać odwiedzając nasze muzeum. Serdecznie zapraszam.

Więcej informacji na temat projektu „Muzeum Bez Wyjątku 2016” znajdą Państwo na stronie:

http://www.polska1.pl/pl/dzialania/muzeum_bez_wyjatku_2016

Rezerwacji oprowadzań i tłumaczeń proszę dokonywać telefonicznie (58 670 41 89 lub 58 670 160) lub mailowo: a.posluszna@muzeumemigracji.pl.

Rezerwacji oprowadzań dokonywać można maksymalnie 5 dni przed planowanym przybyciem, natomiast tłumaczeń na PJM – najpóźniej 3 dni przed.

____

autorką tekstu jest ANNA POSŁUSZNA

fot. Bogna Kociumbas

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.