Zdjęcie przedstawia zbliżenie na twarz naukowca patrzącego w mikroskop. Mężczyzna jest młody, lekko się uśmiecha. Ma na sobie biały fartuch

Odkryto prawdopodobną przyczynę stwardnienia rozsianego.

Brytyjscy naukowcy odkryli prawdopodobną przyczynę  stwardnienia rozsianego – podaje Daily Telegraph. Do tej pory wiadomo było jedynie, że choroba ta jest wynikiem nieprawidłowego działania układu odpornościowego, który atakował komórki nerwowe chorych. Przyczyny i sposób walki z chorobą były nieznane.

Brytyjscy lekarze twierdzą, że przyczyną stwardnienia może być występujące w komórkach mózgowych osób chorych białko Rab 32. Nie ma go w komórkach osób zdrowych.

Powoduje ono zaburzenia pracy mitochondriów – części komórek – odpowiedzialnych za regulacje metabolizmu komórek nerwowych. Nie wiadomo jeszcze w jaki sposób powstaje szkodliwe białko, ale odkrycie prawdopodobnej przyczyny choroby i tak należy uznać za wielkie osiągnięcie, które stwarza możliwość skutecznej walki z SM.

Stwardnienie dotyka najczęściej młodych ludzi. Choruje na nie więcej kobiet niż mężczyzn. Osoby korzystające z właściwych terapii mają szansę przez dłuższy czas pozostawać aktywne życiowo i zawodowo.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.