Ilustracja artykułu - od trzech złotówek odejmowana jest jedna.

Od nowego roku państwo pozwala zarabiać więcej.

Zasada złotówka za złotówkę już działa. Możecie zarabiać i nie stracić całego zasiłku.
Zgodnie z nowo wprowadzonym prawem, jeśli rodzina korzystająca ze świadczeń przekroczy uprawniające do nich kryterium dochodowe to otrzyma je pomniejszone o kwotę przewyższającą kryterium. Dla lepszego wyjaśnienia Wam sytuacji podam konkretny przykład. Jeśli otrzymujecie zasiłek w wysokości pięciuset złotych, a wasze zarobki przekroczyły kryterium o trzysta, dostaniecie zamiast pięciuset dwieście złotych. Jest to zasadniczy postęp w porównaniu z poprzednimi przepisami, zgodnie z którymi jeśli zarobiliście nawet o złotówkę za dużo traciliście natychmiast cały zasiłek.

Nowe zmiany mają zachęcić ludzi do aktywności i podejmowania pracy zarobkowej.

Ustawodawca zostawił też furtkę osobom, które straciły zasiłki w roku 2015. Mogą ponownie złożyć dokumenty i dostać zasiłek od stycznia 2016 pomniejszony oczywiście o kwotę o którą przekroczyły kryterium. Zmiany mają kosztować budżet państwa 384 miliony złotych, a z korzystnego rozwiązania powinno skorzystać około 160 tysięcy rodzin. Ustawa obejmuje zasiłek rodzinny oraz dodatki becikowe, z tytułu samotnego wychowania dziecka przez matkę, korzystania z urlopu wychowawczego, wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej kształcenia i rehabilitacji dziecka z niepełnosprawnością, nauki dziecka po za miejscem zamieszkania oraz rozpoczęcia roku szkolnego.

Wiceminister rodziny pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk w rozmowie z Polską Agencją Prasową podkreślił, że mechanizm złotówka za złotówkę powoduje, że nie ma gilotyny radykalnego ucięcia świadczeń po przekroczeniu kryterium dochodowego. Jego zdaniem sztywne kryterium uprawniające do zasiłków często powoduje dezaktywizację bo człowiek musi się zastanawiać czy go nie przekroczy bo gdy przekroczy traci całość świadczenia, więc woli nie podejmować aktywności. Moim zdaniem to bardzo dobra ustawa, która zachęci ludzi do podejmowania pracy i wyjścia z szarej strefy. Koszty związane z jej wprowadzeniem powinny być mniejsze niż wpływy z podatków, które budżet państwa dzięki niej uzyska. Ustawa powinna też pozytywnie wpłynąć na poziom dochodów i jakość życia rodzin najuboższych. Cieszę się bardzo, że po raz pierwszy od dłuższego już czasu mogę wam donieść o bardzo pozytywnej zmianie prawnej i liczę że będzie ich coraz więcej.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.