zetknięta palcem wskazującym ręka ludzka z ręką robota

Nowy wymiar pracy zdalnej: robot w kawiarni sterowany z domu

Roboty wyposażone w kamery i mikrofony, którymi zdalnie sterują osoby ze znaczną niepełnosprawnością, będą obsługiwały klientów w kawiarni w Tokio. Przedsięwzięcie ma na celu zachęcenie firm do zatrudniania osób, które mają problem z wyjściem z domu.

Roboty OriHime-D to androidy, mierzące 120 cm, ważące ok. 20 kg. Będą pracować testowo w kawiarni od 26 listopada do 7 grudnia. To przykład pracy zdalnej osób ze znaczną niepełnosprawnością, które dzięki wbudowanym w roboty kamerom i mikrofonom – mają kontrolę nad otoczeniem w miejscu pracy, przyjmowaniem i wydawaniem zamówień.

Za ideą takiej formy aktywizacji zawodowej i produkcją robotów dla osób z niepełnosprawnością stoi firma Ory Lab. Jeden z pomysłodawców, Masatane Muto ma stwardnienie zanikowe boczne, zaś szef przedsiębiorstwa – Kentaro Yoshifuji w młodości przeszedł chorobę, powstałą w wyniku stresu, był odizolowany od rówieśników. Jako dorosły studiował robotykę, chcąc opracować system porozumiewania się ludzi za pośrednictwem robotów.

Do zobaczenia na igrzyskach

Jeśli eksperyment się powiedzie, firma Ory Lab chce, by jeszcze przed Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio w 2020 roku w kawiarni na stałe pracowały roboty i osoby z niepełnosprawnością.

Futurystyczny pomysł zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami za pośrednictwem robotów został zainspirowany obecnymi japońskimi urządzeniami, które wysyłane są do szkoły w przypadku, gdy uczniowie nie mogą samodzielnie przyjść na lekcje.

Więcej przeczytasz w serwisie kopalniawiedzy.pl.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.