Zdjęcie przedstawia scenę, na której znajduje się dwoje aktorów mężczyzna oraz kobieta na wózkach.

Nowy Teatr Powszechny w Poznaniu. Zagrają w nim osoby z niepełnosprawnością.

W Poznaniu rusza właśnie teatr powszechny i trzeba przyznać, że jego nazwa jest jak najbardziej na miejscu. Spektakle w nim tworzyć będą bowiem osoby z niepełnosprawnością, uzależnione i zagrożone wykluczeniem. Teatr działać będzie w miejskim centrum kultury „Zamek”. Współtwórca projektu Andrzej Maszewski podkreślił, że chociaż w ostatnich latach w Polsce powstało bardzo wiele grup stosujących techniki teatralne w pracy z uzależnionymi, chorymi psychicznie, seniorami, czy mieszkańcami domów opieki społecznej to ich dokonania nie są powszechnie znane.

Liczymy na to, że spektakle które powstaną, zmierzą się z najnormalniejszą w świecie oceną artystyczną. Nie będzie tutaj nawiasu taryfy ulgowej, że to tylko takie przedstawienie osób specjalnej troski. Pokażemy wydarzenia, które bronią się same, a artyści ponoszą za nie pełną odpowiedzialność.

Maszewski zaznaczył także, że zamierzeniem twórców teatru Powszechnego jest wyprowadzenie działań teatralnych realizowanych przez różnego rodzaju grupy ze swoistego getta środowiskowego. Teatry zawodowe używają różnych przymiotników do określenia swojej roli. Mamy teatr Powszechny, Polski czy Narodowy. Te dookreślenia są zazwyczaj fasadowe. W teatrze polskim mamy sztuki zagraniczne, w teatrze nowym sztuki nienowe, a w teatrze studio niestudyjne. My chcemy by teatr powszechny był rzeczywiście Powszechny by ten przymiotnik rzeczywiście coś znaczył i żeby to był teatr dla wszystkich – dodał Maszewski.W ciągu roku w Teatrze Powszechnym mają się odbyć cztery premiery. W kwietniu spektakl zaprezentują aktorzy z chorobami psychicznymi. Reżyserii podjął się Janusz Stolarski.

Gorąco popieram pomysł zorganizowania teatru dla wszystkich. To fantastyczny przykład arteterapii, a w Poznaniu dotychczas nie udało się jeszcze doprowadzić do zaprezentowania publicznie spektaklu granego przez aktorów ze wspomnianymi niepełnosprawnościami. Głęboko wierzę, że tym razem współpraca aktorów, organizatorów i arteterapeutów przyniesie wreszcie efekt w postaci przedstawienia, które będą mogli podziwiać wszyscy miłośnicy sztuki teatralnej. Andrzej Maszewski opowiadał, że kiedy rozmawiał z aktorami z zespołem Downa występującymi w Teatrze 21 podczas festiwalu we Wrocławiu podkreślali oni, że bardzo ważne było dla nich to że mogli zagrać przed dużą grupą osób, która nie ograniczała się wyłącznie do ich rodzin i znajomych.

Mam wielką nadzieję, że działalność teatru w Poznaniu spotka się z dużym zainteresowaniem publiczności i że będzie on mógł się rozwijać w szybkim tempie. Na razie plany są bardzo ambitne. W maju odbędzie się premiera spektaklu Między jawą a snem, w reżyserii Małgorzaty Walas i Katarzyny Klebby. W lutym i w kwietniu w Poznaniu zagrają także dwa niemieckie zespoły, w których występują osoby z niepełnosprawnością teatr Thikwa i teatr Rambazamba. To właśnie spektakl grany przez tą ostatnią grupę rozpocznie w sobotę 27 lutego działalność teatru. Trzymam mocno kciuki za powodzenie całego przedsięwzięcia a wszystkim aktorom życzę fantastycznych przeżyć i dużych sukcesów scenicznych.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.