Nowoczesna szkoła – czy polskie dzieci mają dobre warunki do nauki?

Nadchodzący nowy rok szkolny to dobra okazja, by przypatrzeć się kondycji polskiej szkoły. Czy panują w niej dobre warunki do nauki? Dużo uwagi poświęca się kwestii reform oświatowych, licznym klasom, oczekiwaniom nauczycieli czy zasadności stresujących egzaminów. Jednak w dyskusjach często pomija się temat sytuacji sanitarnej, jaka panuje w placówkach.

Dzieci spędzają w szkole czas także po lekcjach, biorąc udział w dodatkowych zajęciach naukowych i sportowych lub pozostając w świetlicy. W sumie, niektórzy uczniowie spędzają w placówce nawet 8-9 godzin dziennie, czyli tyle ile dorosły człowiek w pracy. Warto zastanowić się czy oprócz niezbędnych pomocy dydaktycznych i dobrze wyposażonych klas, mają także dostęp do czystych i funkcjonalnych łazienek. Czy posyłając dziecko do szkoły zastanawiamy się, jakie warunki sanitarne w niej panują?

Świetlica w Szkole Podstawowej Nr 166

Świetlica w Szkole Podstawowej Nr 166 na warszawskiej Woli to ważne miejsce na mapie szkoły dla wielu uczniów.

Higieniczna szkoła

Nowoczesna szkoła to nie tylko interaktywne tablice, komputery w każdej sali i elektroniczne dzienniki, to także w pełni wyposażone łazienki, które zapewnią uczniom między innymi możliwość skorzystania z natrysków po zajęciach wychowania fizycznego. W raporcie Głównego Inspektoratu Sanitarnego, opublikowanym w 2015 roku stwierdzono, że problemem w polskiej szkole nadal jest higiena. Część placówek nadal ma problemy z zapewnieniem uczniom odpowiednich warunków, zły stan sanitarny panuje w ponad tysiącu skontrolowanych szkół. Brak suszarek do rąk, odpadające kafelki, urwane spłuczki, a nawet grzyb na ścianach, to w wielu miejscach niestety norma.

Polscy uczniowie narzekają na zły stan toalet, który powoduje, że niechętnie z nich korzystają. Celowe wstrzymywanie potrzeb fizjologicznych może mieć negatywny wpływ na ich zdrowie. Problem dostrzegła też Grupa Geberit – lider technologii sanitarnej w Europie, która w ramach prowadzonego przez siebie globalnego projektu w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu, postanowiła zwrócić uwagę na warunki panujące w polskich szkołach i przeprowadzić generalny remont łazienek w jednej z warszawskich szkół, wyposażając ją w rozwiązania sanitarne marki Geberit oraz ceramikę marki KOŁO. Szkoła Podstawowa nr 166 im. Żwirki i Wigury została starannie wyselekcjonowana  we współpracy z Fundacją Humanites – Sztuka Wychowania, której celem jest wspieranie rozwoju młodego pokolenia w kontekście uniwersalnych wartości i dobrych kompetencji społecznych.

„Remont w tej szkole obejmuje wymianę wszystkich elementów instalacji sanitarnej, które nie były ruszane od ponad 70 lat, a to było dla nas wyzywanie.Zwracaliśmy szczególną uwagę na to, by dostosować wyposażenie sanitarne do potrzebdzieci, dlatego też postawiliśmy na nowoczesne pomieszczenia z wygodnymi natryskami. Jeśli chodzi o ich aranżację, to bardzo pomocne okazały się prace uczniów stworzone w konkursie plastycznym, które pokazały nam, jak wygląda według nich łazienka marzeń” – mówi Agnieszka Stefańska architekt odpowiedzialny za przygotowanie projektu łazienki w szkole na warszawskiej Woli.

Szkoła uczy… higieny?

Eksperci z British Medical Journal poprawę warunków sanitarnych przedkładają nawet nad wynalezienie antybiotyków i szczepionek. Mimo ciągłego rozwoju ponad 2,5 mld ludzi na świecie żyje poniżej zalecanych standardów sanitarnych, a 40% z nich nie ma nawet dostępu do czystej wody. Nadal, w niektórych krajach ze względu na złe warunki sanitarne umierają dzieci.

Firma Geberit, chcąc przyczynić się do realizacji celu ONZ, jakim jest zapewnienie do 2030 roku wszystkim ludziom dostępu do czystej wody oraz urządzeń sanitarnych, które odgrywają tak ważną rolę w poprawie zdrowia publicznego, przeprowadza nie tylko remonty i renowacje miejsc społecznie użytecznych, ale także organizuje akcje edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży.

Prace wykonane przez uczniów w ramach konkursu plastycznego na łazienkę marzeń.

Prace wykonane przez uczniów w ramach konkursu plastycznego na łazienkę marzeń. Konkurs zainaugurował remont szkolnych łazienek.

Inauguracji remontu w szkole towarzyszył konkurs plastycznym na projekt łazienki, który jest częścią programu edukacyjnego „Woda bezcenny darem natury” i zakłada edukację uczniów, rodziców i nauczycieli ze szczególnym uwzględnieniem kwestii higieny oraz wrażliwości na rozsądne gospodarowanie wodą. Kolejne etapy programu, w ramach którego odbędą się specjalne lekcje ekologii oraz konkursy o podobnej tematyce rozpoczną się w szkole zaraz po powrocie uczniów z wakacji, już we wrześniu.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.