zdjęcie przedstawia gabinet lekarski, widoczne jest łóżko oraz jasne ściany

Nowoczesna chce stworzyć rejestr gabinetów ginekologicznych dostępnych dla osób z niepełnosprawnością

Posłanki Nowoczesnej zapowiedziały w czwartek, 24 stycznia, stworzenie rejestru gabinetów ginekologicznych dostosowanych do potrzeb kobiet z niepełnosprawnościami i czynnych w niestandardowych godzinach.

Posłanka Nowoczesnej Monika Rosa zauważyła, że obecnie nie istnieje żadna baza danych, mówiąca ile gabinetów ginekologicznych w Polsce jest dostosowanych do potrzeb kobiet z niepełnosprawnościami i czynnych w niestandardowych godzinach.

Kompleksowa dostępność

– Nie można tych danych zdobyć ani od NFZ, ani od samorządów, ani od izb lekarskich – zaznaczyła posłanka Nowoczesnej. – Dane GUS mówią jedynie, że na 26 tys. placówek leczniczych, ok. 15 proc. nie było dostosowanych dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, ale tylko kilka procent miało możliwość pomocy kobietom niewidomym – dodała.

Posłanka Nowoczesnej Ewa Lieder podkreśliła, że gabinety ginekologiczne określone jako dostępne dla kobiet z niepełnosprawnością, to tylko te, które według prawa budowlanego są dostępne dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

– My mówimy o kobietach głuchoniemych, niewidomych, z niepełnosprawnością intelektualną – wskazywała.

Czy minister zdrowia zna odpowiedź?

Z związku ze swoim pomysłem stworzenia bazy gabinetów ginekologicznych dostosowanych dla kobiet z niepełnosprawnością, posłanki zapowiedziały skierowanie do ministra zdrowia zapytania o to, ile jest takich gabinetów w Polsce.

Analogiczne interpelacje do samorządów będą składane przez radnych Nowoczesnej w całej Polsce. Zebrane dane pozwolą też posłankom dowiedzieć się, jaka jest w tej kwestii skala potrzeb w całej Polsce, by później móc wnioskować o powstawanie nowych i dostosowanych gabinetów ginekologicznych.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.