Obrazek przedstawia piktogramy, czyli uproszczone obrazki przedstawiające różne formy dostępności, człowieka siedzącego na wóżku, kobietę w ciąży, człowieka niewidomego z psem przewodnikiem, kobietę z małym dzieckiem, człowieka ze złamaną ręką, człowieka niewidomego z laską, oraz obrazek symbolizujący człowieka głuchego. Są one niebieskie na szarym tle

Nowe standardy dostępności w projektowaniu uniwersalnym budynków i przestrzeni publicznych.

Prezydent Warszawy – Hanna Gronkiewicz Walc podpisała standardy dostępności. To przełomowy dokument, dzięki któremu architekci będą zobowiązani do projektowania uniwersalnego a więc takiego aby budynki były dostępne dla wszystkich. Uroczyste złożenie podpisu miało miejsce w poniedziałek 23 października w Muzeum Warszawy na Starym Mieście.

Standardy opisują jak projektować i wykonywać przestrzenie publiczne tak, aby były dostępne dla każdego bez względu na wiek i sprawność. Są to przystanki, chodniki miejsca parkingowe przejścia dla pieszych czy miejskie systemy informacji głosowej. Standardy dotyczą też parków placów a nawet pomieszczeń z przewijakami dla niemowląt – tłumaczyła pani prezydent.

Zrobić w mieście rewolucję, która sprawi, żeby osoby z niepełnosprawnościami mogły się swobodnie poruszać i korzystać z budynków publicznych to wcale nie jest proste, ale my się staramy – dodała.

Standardy są efektem wielomiesięcznej pracy pracowników ratusza jak i Pełnomocniczki Prezydenta Miasta Warszawy Do Spraw Dostępności – Donaty Kończyk. Wywiad z nią przeczytacie na blogu w zakładce korekta architekta. Serdecznie zapraszam.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.