Na zdjęciu widoczne jest zapłodnienie, czyli jedodniowy embrion, przypomina bańkę wody z paroma mniejszymi bańkami w jej środku na niebieskim tle

Nowe osiągnięcie genetyków. Chorobę usunięto już przy zapłodnieniu.

Po raz pierwszy w historii światowej nauki udało się wymienić wadliwy gen człowieka. Naukowcy z USA i Korei Południowej mają nadzieję, że ich metoda pozwoli na skuteczne leczenie chorób genetycznych. Eksperyment polegał na usunięciu mutacji powodującej kardiomiopatię przerostową, która polega na asymetrycznym przeroście lewej komory serca co powoduje nagły zgon. Choroba przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Mutacja zdarza się u jednej na pięćset osób. Specjaliści z Oregon Health and Science University i Salk Institute oraz z Instytutu Nauk Podstawowych w Korei południowej wykorzystali w swojej próbie metodę edytowania genów nazywaną nożycami molekularnymi ponieważ pozwala precyzyjnie usunąć wadliwy gen i zastąpić go prawidłowym.

Główny autor badania profesor Shoukhrat Mitalipov tłumaczy, że plemnik z wadliwym genem połączono z komórką jajową, która nie zawierała mutacji powodującej kardiomiopatię. Metodą edytowania genów w trakcie zapłodnienia wprowadzono prawidłowy gen który został wykorzystany przez rozwijający się zarodek. Reuters podkreśla, że metoda nie jest jeszcze w pełni doskonała. Zapłodnienia podczas których jedna komórka rozrodcza zawiera prawidłowy fragment DNA dają pięćdziesiąt procent szans, że właśnie ona będzie odziedziczona. Dzięki metodzie edytowania genów prawdopodobieństwo to zwiększono do 72 procent.

Eksperyment okazał się znacznie większym sukcesem niż próby które w 2015 roku przeprowadzili Chińczycy. W ich eksperymencie edytowany gen obecny był tylko w niektórych komórkach zarodkowych co sprawiało, że powstały embrion był mozaiką komórek właściwych i wadliwych. Amerykanie i Koreańczycy wyhodowali embriony w których wszystkie komórki zawierały prawidłowy gen. Eksperymenty budzą w środowisku medycznym poważne kontrowersje przede wszystkim dlatego, że wykorzystuje się w nich ludzkie embriony. Wprawdzie naukowcy przekonują, że zmienione genetycznie zarodki rozwijały się w laboratorium jedynie przez pięć dni a potem zostały zniszczone ale nie uspokaja to przeciwników podobnych praktyk.

Jedenaście międzynarodowych organizacji w tym American Society of Human Genetic oraz Welcome Trust z Wielkiej Brytanii opublikowało oświadczenia w których sprzeciwia się manipulacjom w ludzkich embrionach z wykorzystaniem techniki edytowania genów. Doktor David King z organizacji Human Genetics uważa, że tego rodzaju eksperymenty są nieodpowiedzialne i stanowią wyścig do uzyskania pierwszego genetycznie zmodyfikowanego dziecka. Doktor Yalda Hamshidi z St. Georges University of London uspokaja, że chodzi jedynie o leczenie chorób genetycznych. Jej zdaniem edytowanie genów będzie zaakceptowane gdy okaże się, że korzyści tej metody będą przeważać nad ewentualnym ryzykiem.

Naukowcy zapewniają, że eksperymenty z edytowaniem genów w ludzkim zarodku prowadzone są z najwyższą starannością i uwzględnieniem kwestii etycznych.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.