Nowa superaplikacja pomoże w komunikacji osobom niesłyszącym!

Stworzył ją siedemnastoletni Mateusz Mach. Zamiast słów pisanych wykorzystuje ona symbolikę znaku. Krótko po premierze z Mateuszem skontaktowała się głuchoniema Amerykanka Cindy Chen, która zwróciła uwagę, że Five jest bardzo ciekawą aplikacją ułatwiającą komunikację niesłyszącym i że na pewno będzie z niej korzystać. Mateusz Mach opowiada, że tworząc aplikację inspirował się globalnymi trendami, a zwłaszcza popularnym podejściem mniej znaczy więcej.

Coraz częściej użytkownicy zamiast słów używają gifów czy emotikonów. To właśnie nasunęło młodemu twórcy pomysł na aplikację.

To rozwiązanie po prostu przyspiesza konwersację – tłumaczy. Osoby niesłyszące potrafią czytać, pisać i korzystać z maili ale język migowy i używanie dłoni to dla nich bardziej naturalna forma rozmowy. Na początku aplikacja zawierała osiem symboli i kreator gdzie można było tworzyć własne znaki. Wspomniana wcześniej Cindy Chen stworzyła, podstawowy bank symboli i pomysłów oraz zachęciła dużą grupę osób do korzystania z aplikacji. Mateusz Mach podkreśla, że zyskał długą listę sugestii i pomysłów, jakie można wprowadzić, żeby jego wynalazek jeszcze lepiej odpowiadał na zapotrzebowanie osób niesłyszących. Nowa wersja ma zawierać między innymi gotowe zdania i wypowiedzi.

Dla mnie ten wynalazek to znakomity przykład na to, że jeśli ktoś ma pomysł i zaczyna kombinować jak go wprowadzić w życie to efekty mogą czasami pozytywnie go zaskoczyć. Mateusz Mach planował przecież przyspieszyć i ułatwić konwersację wszystkich. Nie dedykował aplikacji niesłyszącym. Po raz kolejny okazało się jednak, że dobry pomysł, jest bardzo przydatny także osobom z niepełnosprawnością. Globalny zasięg internetu spowodował, że wynalazek bardzo szybko stał się popularny i w jego udoskonalanie włączyła się dziewczyna z Ameryki. Serdecznie gratuluję twórcy aplikacji, która jest przełomowa tym bardziej, że być może wkrótce na jej podstawie powstanie pierwszy na świecie komunikator oparty na języku migowym. Jeśli tak się stanie, to jakże miło będzie pomyśleć, że jego inspiratorem stał się młody człowiek z Polski.

 

____

foto: fiveapp.mobi

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.