człowiek na wózku inwalidzkim

Nowa metoda leczenia stwardnienia rozsianego testowana w Olsztynie.

Naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-mazurskiego rozpoczęli nową eksperymentalną terapię której celem jest spowolnienie i ograniczenie skutków stwardnienia rozsianego. Jak wyjaśnił doktor Tomasz Siwek stwardnienie rozsiane ma kilka postaci klinicznych. Najczęściej występującą postacią jest rzutoworemisyjna. Pacjenci, będący w tej fazie choroby mają możliwości leczenia i korzystają z programów lekowych finansowanych przez NFZ. Kiedy jednak faza rzutów i remisji ustąpi choroba przechodzi w postać wtórnie postępującą. Wówczas negatywne efekty choroby pojawiają się powoli lecz nieubłaganie.

Niesprawność pacjentów pogłębia się w wyniku zaniku mózgu. Leczenie dla tej grupy właściwie nie istnieje i można jedynie ograniczać objawy. Właśnie z tego powodu naukowcy z Olsztyna postanowili przeprowadzić eksperyment, który być może da szansę na skuteczniejszą pomoc pacjentom. Program ma objąć trzydzieścioro pacjentów i będzie polegać na podawaniu im komórek macierzystych do kanału kręgowego drogą nakłucia lędźwiowego. Chorzy przyjmą je trzykrotnie.

Liczymy, że pierwsi pacjenci, którzy przystąpili do programu ukończą go w tym roku. Pierwsi chorzy przyjęli już początkowe dawki komórek a kolejni otrzymają je 8 sierpnia. Badanie jest skonstruowane tak by przyniosło dowody weryfikujące przydatność metody w leczeniu SM. Część pacjentów początkowo otrzyma w trakcie projektu naukowego placebo by porównać efekty z tymi którzy otrzymują komórki macierzyste. Ostatecznie jednak wszyscy uczestnicy przejdą terapię właściwą – powiedział doktor Siwek.

Liczymy na zwolnienie przebiegu choroby i utrzymanie sprawności. Do badania przyjmujemy pacjentów, których sprawność w dziesięciostopniowej skali jest między sześć a osiem. To są chorzy którzy albo chodzą już o kulach albo poruszają się na wózku inwalidzkim a w perspektywie mają leżenie w łóżku. Chcemy by mieli szansę na odroczenie wyroku. Chcemy przedłużyć i poprawić ich życie. Liczymy na złagodzenie tempa procesów zanikowych. Podawane pacjentom komórki mają potencjał regeneracyjny przyczyniają się do ograniczania procesów zanikowych. O wynikach eksperymentu będą mógł powiedzieć coś więcej za rok – dodał naukowiec.

Naukowcy czekają na zgłoszenia pacjentów. Ci którzy przejdą proces rekrutacyjny będą mogli wziąć udział w badaniu. Projekt jest już kolejnym realizowanym w tej placówce. Wcześniej komórki macierzyste naukowcy z katedry neurologii i neurochirurgii wszczepiali pacjentom chorym na stwardnienie zanikowe boczne, chorobę trwającą bardzo krótko, w której rokowania są bardzo niekorzystne. Wówczas programem objęto 90 osób z Polski i zagranicy.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Jeden komentarz: On Nowa metoda leczenia stwardnienia rozsianego testowana w Olsztynie.

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.