Na zdjęciu widoczny jest sam łukasz kolman - w trakcie prezentowania swojego wynalazku. Ubrany jest w ciemny garnitur, jasną koszulę, niebieski krawat, ma długie ciemne włosy spięte z tyłu w koński ogon.

Nowa biała laska z czujnikiem GPS.

Student z Rzeszowa skonstruował nową laskę dla osób niewidomych – podaje portal www.niepelnosprawni.pl. Jest lekka i wyposażona w GPS. Wynalazca – Łukasz Kolman – zapewnia, że laska bardzo ułatwia poruszanie się po mieście oraz w domu.

Kolman za opracowanie tego urządzenia otrzymał jedną z pięciu nagród głównych w ogólnopolskim konkursie Student Wynalazca. W marcu zaprezentuje swój wynalazek na 45 międzynarodowej wystawie wynalazków w Genewie.

Laska zarówno na froncie jak i po bokach ma zamieszczone czujniki odbiciowe do skanowania najbliższej przestrzeni. Kiedy więc zbliżymy się do przeszkody urządzenie wyda sygnał dźwiękowy. Im bliżej przeszkody tym większa częstotliwość sygnału.

Laska ma w sobie też GPS, GSM i Bluetooth oraz podzespół radiowy i mechanizm samobalansujący. Dzięki nim ma zdecydowanie więcej zastosowań od tradycyjnej. Można też ją wyposażyć w dodatkowe moduły dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkownika.

 

Źródło zdjęcia: tvp.info.pl, autor zdjęcia: Prz.edu.pl/Arkadiusz Surowiec

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.