obrazek opisywanej aplikacji, są to białe migające dłonie na niebieskim tle

Nowa aplikacja do nauki polskiego języka migowego.

Pierwsza w Polsce bezpłatna aplikacja do nauki polskiego języka migowego jest już dostępna. PJM Migaj z Nami ma upowszechniać edukację w zakresie tego języka, ale także pomóc w komunikacji osób słyszących i głuchych. Aktualnie zawiera 150 filmów z podstawowymi znakami w PJM takimi jak zwroty grzecznościowe, alfabet czy słowniczek podstawowych wyrazów. Użytkownicy mogą również sprawdzać swoje umiejętności dzięki filmikom z quizami. Nie brakuje też opisu gramatycznego polskiego języka migowego.

Olgierd Kosiba – pomysłodawca aplikacji zapewnia, że będzie ona konsekwentnie rozbudowywana. Chcemy też by służyła poszczególnym grupom zawodowym jak policja poczta czy służba zdrowia – dodaje.

Aplikacja jest do pobrania bezpłatnie np w googleplay. W pierwszym tygodniu jej funkcjonowania zrobiło to ponad osiemset osób. Reakcje użytkowników są entuzjastyczne.

Bardzo dziękuję w imieniu syna. Bardzo nam to ułatwi życie. Super – pisze jeden z nich.

Maciej Algusiewicz współtwórca aplikacji z QRTAG mówi, że sam dowiedział się o czymś, czego wcześniej nie wiedział, a mianowicie, że istnieją różne języki migowe. Amerykanie mają własny język migowy ASL, który całkowicie różni się np od PJM – polskiego języka migowego.

Osoby niesłyszące, bardzo często nie znają języka polskiego w piśmie. Polszczyzna jest dla nich językiem obcym. Twórcy aplikacji pomyśleli jednak również o tych, którzy stracili słuch w późniejszym okresie życia i dzięki temu posługują się polskim bez problemu. Właśnie dla nich w aplikacji dodano napisy polskie pod materiałami audio.

QRTAG stworzyło także aplikacje ułatwiające osobom niesłyszącym dostęp do kultury. Można z nich skorzystać między innymi w Muzeum Archeologicznym. Dzięki tak zwanym kodom QR po zeskanowaniu, przedstawiony zostaje opis eksponatu również w języku migowym.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.