zdjęcie przedstawia oko w przybliżeniu

Niewidomych na świecie będzie przybywać.

Dobra wiadomość dla wszystkich niewidomych. Do 2050 roku będzie nas na świecie znacznie więcej. W tej chwili jest około 36 milionów osób niewidomych, ale do połowy stulecia liczba ta ma wzrosnąć do 115 milionów. Najwięcej osób ma stracić wzrok w Azji południowej i krajach Afryki Subsacharyjskiej. Z kolei w Europie i USA głównym powodem utraty wzroku jest starzenie się społeczeństw.

Jeden z autorów raportu zawierającego wspomniane prognozy – profesor Rupert Bourne – twierdzi, że odsetek osób niewidomych na świecie spada ponieważ powiększa się liczba ludności, ale ogólna liczba wzrasta ponieważ przybywa ludzi, którzy już teraz mają kłopoty ze wzrokiem i w przyszłości go stracą.

Według raportu badania w 188 krajach wykazały, że obecnie 200 milionów ludzi ma różnego rodzaju uszkodzenia wzroku a do 2050 roku liczba ta wzrośnie do 550 milionów. Profesor zwrócił uwagę, że nawet umiarkowane zaburzenia powodują pogorszenie jakości życia oraz sprawiają, że w mniejszym lub większym stopniu jesteśmy zdani na pomoc innych. Należy więc zwiększyć wydatki na wykrywanie i leczenie zaburzeń wzroku – a zwłaszcza występującej najczęściej zaćmy.

Według raportu Fundacji na rzecz zdrowego starzenia się, okulistyka i choroby siatkówki w aspekcie aktywnego i zdrowego starzenia się półtora miliona Polaków czyli co czwarta osoba z orzeczoną niepełnosprawnością jest niewidoma bądź posiada niesprawność wzroku. Najczęściej problemy powodowane są przez jaskrę lub zaćmę.

WHO uważa, że w 85 procentach zaburzeniom widzenia można zapobiec poprzez wdrożenie kompleksowych działań diagnostycznych i leczniczych. Zaćmę, można np leczyć usuwając zmętniałą soczewkę. Sztuczna może być nawet lepsza od naturalnej. W 2014 roku prawie osiemset tysięcy osób w Polsce miało zaćmę a mimo to 60 procent Polaków po sześćdziesiątym roku życia nie ma żadnej wiedzy na jej temat.

Zdaniem ekspertów im szybciej wykona się operację zaćmy – tym jest bezpieczniejsza i korzystniejsza dla pacjenta. Odpowiednio wczesne usunięcie zaćmy jest prostsze i mniej inwazyjne dla oka chorego – co również skraca czas rekonwalescencji oraz powrotu do aktywnego życia – powiedział chirurg okulista doktor Radosław Różycki z Centrum Medycznego MML oraz Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.