na zdjęciu widoczny jest żeglarz sterujący swą żaglówką, ostrośc skoncentrowana jest na linie, reszta jest lekko rozmazana

Niewidomi żeglarze ustanowili rekord Polski

Ponad 700 kilometrów z Gliwic do Szczecina w ciągu tygodnia pokonał Jacht Wrzaskun z niewidomymi żeglarzami na pokładzie. To nowy rekord Polski. Załoga uczestnicząca w finale Regatthe Tall Shipsraces jako jedyna pokonała drogę przez Odrę.

Zrobiliśmy rekord Polski ale najważniejsze było przepłynięcie trasy i integracja ludzi na pokładzie – powiedział skiper Jacek Załuski.

W dziesięcioosobowej załodze znaleźli się ludzie niewidomi, którzy podczas wyprawy mieli dużo radości nauki i przygód. Odkryli jak dobra zabawa związana jest z żeglarstwem. Zdaniem jednego z załogantów – Jacka Pietraszuka wyprawa nie należała do najłatwiejszych. Bardzo newralgicznym miejscem na trasie był brzeg dolny gdzie musieliśmy zdążyć na śluzę wodną aby móc popłynąć dalej. To determinowało całą naszą wyprawę. Nie jest tak, że wsiadasz na łódkę i płyniesz. Tutaj trzeba zaplanować każdy dzień i być otwartym na niespodzianki, które przyniesie rzeka.

Niespodzianek było mnóstwo – powiedział niewidomy Przemysław Walczak. Wypadłem nawet za burtę ale na szczęście uratowali mnie.

Z kolei początkujący żeglarz Wojtek Krzywy przyznał, że w trakcie rejsu mógł bardzo wiele się nauczyć zwłaszcza od niewidomych załogantów. Po ukończonym rejsie cała załoga wzięła udział w koncercie Andrei Bocellego, który wystąpił 5 sierpnia w Szczecinie. Żeglarze spotkali się później z artystą.

Finał w Szczecinie jest największą w tym roku imprezą plenerową w Polsce. Załogi wyruszyły 30 czerwca ze szwedzkiego Halsmstad przez fińskie porty i litewską Kłajpedę do polskiego portu. Wszyscy pokonali ponad 1200 mil morskich. W finale regat w Szczecinie wzięło udział niemal 70 jednostek z 18 krajów. Całość zakończyła się paradą jednostek pod żaglami na trasie między Międzyzdrojami a Świnoujściem. Organizatorem rejsu był śląski Jacht Klub, który współpracuje między innymi z fundacją Zobaczyć Morze.

Tegoroczny rejs był jednym z cyklu przygotowań do projektu dopłynięcia z Gliwic do Marsylii w 2018 roku oraz do wyprawy na przylądek Horn, w której udział weźmie Dariusz Borowiak. Będzie pierwszym niewidomym Polakiem, który opłynie ten przylądek.

Regaty wielkich żaglowców to elitarne spotkanie wielu różnorodnych jednostek. Ich historia sięga roku 1938 kiedy odbył się pierwszy zlot w Sztokholmie. Polskę reprezentował wówczas Dar Pomorza. Po wojnie regaty odbyły się ponownie w 1956 roku a Polska wróciła do brania w nich udziału w 1972 roku.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.