Na zdjęciu znajduje się dłoń czytająca słowo w języku Braille'a

Niewidomi będą mieli łatwiejszy dostęp do książek i gazet.

Parlament Europejski przyjął w czwartek dwie rezolucje, dzięki którym ma się zwiększyć dostęp osób niewidomych i słabowidzących do wszelkich publikacji drukowanych, książek, gazet czy magazynów prasowych. W całej Unii zaledwie siedem procent publikacji wydawanych jest w formatach dostępnych dla wszystkich. W takiej sytuacji człowiek z niepełnosprawnością wzroku ma bardzo utrudniony dostęp do prasy, literatury naukowej i nowości wydawniczych.

Zgodnie z rezolucją Parlamentu książki przeznaczone dla osób z dysfunkcją wzroku mają być obowiązkowo zwolnione z niektórych przepisów prawa autorskiego. Dzięki temu będą mogły być wydane w formie audiobooków, publikacji brajlowskich czy e-booków wydanych dużym drukiem.

Zdaniem europosłów – państwa nie powinny mieć możliwości wprowadzania systemu rekompensat dla wydawców za zmianę formatu książki czy prasy. Nowe przepisy umożliwiłyby osobom z dysfunkcją wzroku dostęp do książek w całej Unii, ale i poza nią w ramach tak zwanego dozwolonego użytku publicznego np za pośrednictwem bibliotek. Uzyskalibyśmy w ten sposób możliwość czytania wszystkich publikacji zagranicznych – w tym również prasy codziennej.

Pozytywne głosowanie w tej sprawie oznacza, że Parlament może rozpocząć negocjacje na ten temat z Radą Unii Europejskiej. Nowe przepisy zharmonizowałyby unijne prawo z zapisami traktatu z Marrakeszu, który mówi o ułatwieniu dostępu do opublikowanych utworów drukowanych osobom z problemami ze wzrokiem i innymi niepełnosprawnościami. Został on podpisany przez 129 państw w tym Polskę w 2013 roku.

W Europie żyje dzisiaj mniej więcej trzydzieści milionów osób niewidomych, a na całym świecie ponad trzysta czternaście milionów. Dostępnych dla nich publikacji jest na rynku zaledwie siedem procent, a w krajach rozwijających się wskaźnik ten jest znacznie niższy i nie przekracza jednego procenta. W naszym kraju osób, które z różnych powodów nie czytają druku może być nawet trzysta tysięcy.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.