Na zdjęciu, na pierwszym planie widoczne są dwie szmaciane lalki, Tomek i Malwina. Lalka Tomek siedzi na wózku inwalidzkim. Za nimi znajdują sie dwie kucajace panie, które przytrzymują lalki. Lalki są wielkości kucającego człowieka. Na następnym planie młody mężczyzna równiez na wózku, udziela wywiadu komus trzymającemu przed nim mikrofon. Całość akcji toczy się w tramwaju.

Nietypowi pasażerowie w MPK.

Mają duże oczy, szerokie uśmiechy i… nogi z waty. Wbrew pozorom mowa nie o zakochanych, ale o lalkach i wyjątkowych dzieciach.

Już wkrótce w pojazdach MPK w całym Wrocławiu będzie można obejrzeć spot, którego aktorami są wyjątkowi bohaterowie: Patryk i jego rodzice oraz Tomek i Malwina. Dlaczego o nich piszemy? Ponieważ każde z nich to niezwykła postać! Trzyletni Patryk, jedno z trójki dzieci Edyty i Remigiusza, to niezwykły chłopiec, który trafił pod skrzydła Fundacji „Potrafię Pomóc” ze względu na różne wady rozwojowe, z którymi dzielnie się zmaga. Tomek i Malwina to lalki-mapety, które „pracując” dla Fundacji L’ARCHE już od kilku dobrych lat odwiedzają wrocławskie szkoły i przedszkola, gdzie prowadzą zajęcia edukacyjno–teatralne. Tomek ma porażenie mózgowe i porusza się na wyścigówce, czyli wózku inwalidzkim. Malwina to jego wieloletnia przyjaciółka, która zawsze służy pomocą.

młoda dziennikarka TVP Wrocław przeprowadza wywiad z lalką Malwiną. Tomek sie jej uwaznie przygląda.

Co takiego oni wszyscy robią w tramwajach i autobusach? Wspólnie działają w ramach projektu „Wrocław bez barier, czyli Dzieci mają głos”, którego celem jest między innymi zwracanie uwagi na potrzeby osób z niepełnosprawnością, a zwłaszcza dzieci – opowiada Agnieszka Bieńkowska-Suszyło, koordynator akcji. Ten autorski projekt wykonuje Fundacja Potrafię Pomóc, przy wsparciu środków PFRON, będących w zarządzeniu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

A o co chodzi w całej akcji ? Patryk i Tomek – w-skersi pokazują jak pomagać osobom niepełnosprawnym w komunikacji miejskiej oraz czego nie robić. Malwina oraz rodzice Patryka pomagają: wspólnie prezentują, jak powinno się wjechać i wyjechać z pojazdu czy przypiąć wózek w oznaczonym miejscu. A dzięki ich uśmiechniętym twarzom filmik po prostu chce się oglądać!

Na zdjęciu widzimy uśmiechnietego małego Patryka na kolorowym wózku inwalidzkim, wyjeżdżającego z tramwaju, na pożegnanie machaja mu lalki oraz panie trzymajace naszych bohaterów

Powstanie tego przedsięwzięcia to kolejny przykład udanej współpracy miasta i organizacji pozarządowych. Zarówno w tworzeniu, jak i w realizacji spotu niezastąpieni okazali się przyjaciele i współtwórcy kampanii społecznej – mówił Bartłomiej Skrzyński – rzecznik miasta Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych i Fundacja L’ARCHE.

Bo historia o tym, jak to się stało, że dwie lalki i jeden mały chłopiec stali się gwiazdami wrocławskich tramwajów i autobusów, jest bardzo ciekawa!

Bartłomiej Skrzyński, który od początku istnienia Fundacji „Potrafię Pomóc” wspiera jej działania, zaproponował włączenie pomysłu L’ARCHE do projektu „Wrocław bez barier, czyli Dzieci mają głos”. Wielokrotnie zastanawialiśmy się w L’ARCHE, w jaki sposób jeszcze możemy mówić o niepełnosprawności – opowiada Katarzyna Kuśmider, która zaoferowała pojawianie się lalek w MPK. Widząc wpływ naszych zajęć z lalkami na dzieci, chcieliśmy wyjść poza szkoły. A podróżując środkami komunikacji miejskiej z osobami z niepełnosprawnością widziałam, że często pasażerowie nie wiedzą jak się zachować. Jednocześnie widziałam, że MPK realizuje świetne kampanie społeczne. Pomyślałam więc, że to idealne miejsce, aby poprzez lalki uwrażliwiać na potrzeby osób niepełnosprawnych.  

Na zdjęciu widzimy duży tłok reporterów w tramwaju, którzy robią zdjęcia, bądź kręcą spot puszczony na ekranie znajdującym sie w tramwaju. Wszyscy wokół oglądają go z zainteresowaniem.

W ten sposób połączenie pomysłów, sił i możliwości umożliwiło powstanie kampanii, jakiej jeszcze nie było! Liczymy na to, że filmiki takie jak ten sprawią, że dla każdego podróż MPK będzie przyjemna i bezproblemowa, niezależnie od poziomu sprawności. A jeśli ktoś nie porusza się tramwajem lub autobusem niech się nie martwi, filmik można obejrzeć w Internecie:
https://www.youtube.com/watch?v=EgK6NUOep7k

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.