Niesłyszący będą mogli łatwiej skomunikować się z policją, strażą czy lekarzem.

Senat rozpoczął pracę nad przepisami, które zobowiążą policję, straż pożarną i jednostki ratownictwa medycznego do umożliwienia osobom niesłyszącym skorzystania z pomocy tłumacza języka migowego. Wymienione instytucje mają mieć obowiązek udostępniania usługi komunikowania się oraz tłumacza języka migowego.

Wiceminister pracy rodziny i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz podkreślił, że ministerstwo z zadowoleniem przyjęło tę propozycję.

Na pewno temat jest bardzo pilny – szczególnie jeśli chodzi o służbę ratownictwa, straż pożarną, służbę zdrowia. Uważam, że wszelkie działania w tym kierunku mają sens.

Dodał jednak, że należy się przyjrzeć jakie skutki finansowe spowoduje wejście w życie proponowanych rozwiązań. Jego zdaniem nie w każdej instytucji musi być zatrudniony tłumacz języka migowego. Przykładowo w placówce Poczty Polskiej przy Placu Trzech Krzyży funkcjonuje wideotelefon, który pozwala na kontakt wzrokowy między tłumaczem a osobą niesłyszącą. Urzędnik może więc obsłużyć takiego interesanta.

Wiceprezes polskiego związku głuchych Kajetana Maciejska-Roczan powiedziała, że do związku należą głównie osoby całkowicie niesłyszące, które porozumiewają się tylko językiem migowym.

Większość bardzo słabo odczytuje słowa z ust. Większość z nich w ogóle nie zna języka polskiego. Dla nich ten język jest obcy.

Rozmowa z lekarzem odbywa się często na podstawie pisania na kartce papieru. Osoby, które nie znają języka polskiego są tym ogromnie zawstydzone. One po prostu udają, że rozumieją co się do nich mówi a tak naprawdę nie rozumieją. Potem szybko biegną do ośrodków głuchych z prośbą aby przetłumaczyć im co na tej kartce jest napisane – tłumaczyła pani wiceprezes.

Pozytywnie ocenia ona zmiany w przepisach. Według projektu proponowane rozwiązania powinny wejść w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.