zdjęcie przedstawia listek marihuany

Niemieccy obywatele z dostępem do medycznej marihuany.

W Niemczech ciężko chorzy pacjenci otrzymają marihuanę medyczną na receptę. Ustawę w tej sprawie jednomyślnie przyjął Bundestag. Lek będzie refundowany przez kasy chorych. Uprawa konopi do celów leczniczych będzie kontrolowana przez państwo.

Lek będzie można stosować w leczeniu pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, w przypadku występowania chronicznych bólów czy mdłości spowodowanych chemioterapią. O przepisaniu marihuany zdecyduje lekarz.

W Niemczech w wyjątkowych przypadkach stosowanie marihuany do celów leczniczych jest możliwe już od kilku lat. Zgoda wymagała jednak szeregu pozwoleń co znacznie ograniczało krąg osób korzystających z terapii. W tej chwili korzysta z niej niewiele ponad tysiąc pacjentów, którzy muszą sami finansować leczenie.

Nowe prawo nakłada na kasy chorych obowiązek wydania zgody lub odmowy w ciągu trzech dni. Jak podkreślił minister zdrowia Hermann Groehe, ciężko chorzy muszą mieć możliwość skorzystania z najlepszej terapii. Posłanka CDU Karin Maag powiedziała natomiast, że ustawa nie jest zgodą na zażywanie marihuany jako narkotyku.

Potrzebne ilości marihuany będą początkowo importowane z powodu braku własnych zasobów. Agencja działająca przy Federalnym Instytucie Lekarstw i produktów medycznych ma w przyszłości zapewnić uprawę konopi dobrej jakości w kraju. Jej zadaniem będzie kupowanie konopi i ich przekazywanie wytwórcom oraz aptekom. Ustawę musi jeszcze przegłosować Druga Izba Parlamentu Bundesrat.

Tak wygląda stanowienie prawa i dyskusja nad rozwiązaniami w cywilizowanych krajach Europy. O tym jak cała sprawa wygląda w Polsce dowiecie się z niedzielnej Kroniki Tygodniowej. Zapraszam już o dziewiątej rano.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.