Zdjęcie przedstawia Laproscopic Surgery Robot, czyli mechaniczny lekarz da Vinci

Niektóre nowotwory zostaną zlikwidowane przez roboty.

Poznańskie Centrum Onkologii zatrudni nowego mechanicznego lekarza. Już za miesiąc na oddział trafi robot da Vinci. Jego rolą będzie wspomaganie operacji chirurgicznych. Da Vinci wyposażony jest w cztery ramiona, które działają bardziej precyzyjnie niż ludzka ręka. Przez trzy miesiące potrwają szkolenia lekarzy, podczas których nauczą się jak obsługiwać robota. Najczęściej wykorzystuje się go w operacjach nowotworów ginekologicznych ale także w regionie głowy i szyi.

Dzięki jego zastosowaniu pacjenci mają mniejsze objawy uboczne np blizny są zdecydowanie mniejsze ponieważ robotowi wystarczy tylko minimalne nacięcie by dostać się do wnętrza i usunąć zmiany chorobowe. Wzrasta też wygoda pracy lekarza sterującego robotem przy pomocy konsoli.

Inwestycja w robota realizowana jest z pieniędzy unijnych w ramach Wielkopolskiego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Dofinansowanie sięga blisko 12 milionów złotych. W poniedziałek podpisana została umowa zakupu urządzenia. Jak podkreślił ordynator oddziału onkologii laryngologicznej profesor Wojciech Golusiński będzie to pierwsze takie urządzenie w Wielkopolsce, które zapewni pacjentom dostęp do chirurgii robotowej i tym samym inną lepszą jakość leczenia.

Jest to najnowocześniejsze stosowane obecnie urządzenie na świecie. Chirurgia robotowa jest możliwa do zastosowania we wczesnej fazie nowotworu. Wtedy możliwe jest małoinwazyjne leczenie i szybki powrót do pracy przy podtrzymaniu jakości życia – powiedział.

Z kolei dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii, profesor Julian Malicki stwierdził, że zabieg wykonywany z użyciem robota jest przede wszystkim związany z o wiele mniejszym ryzykiem powikłań.

Aplikatory robota wchodzą do wnętrza ciała przez małe dziurki. Chirurg siedzi przy konsoli steruje manetkami i widzi obraz 3D w powiększeniu.

Profesor dodał, że w najbliższym czasie niezbędne szkolenia przejdzie sześcioro lekarzy. Na całym świecie pracę chirurgów wspomaga około pięciu tysięcy takich robotów.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.