Na zdjęciu znajduje się mężczyzna pracujący na odśnieżarce spalinowej. Wyglądem i użytkowaniem przypomina kosiarkę. Wokół jest mnóstwo śniegu. Mężczyzna jest młody, ok 30 lat, ubrany jest w termoaktywne spodnie i o dziwo koszulkę z krótkim rękawem.

Nasza czytelniczka: W Kielcach zapominają o odśnieżaniu chodników i małych uliczek.

W Kielcach zima zaskoczyła odśnieżających o tyle, że zapomnieli o chodnikach i niewielkich osiedlowych uliczkach. Leżące tam zwały śniegu utrudniają poruszanie się osobom niewidomym – mówi nasza czytelniczka mieszkająca w KielcachMonika Leduchowska.

W jaki sposób zaśnieżone chodniki utrudniają Pani poruszanie się?
Jestem osobą niewidomą i na co dzień poruszam się z białą laską. Zalegające na chodnikach, czy małych uliczkach zwały śniegu utrudniają mi orientację w przestrzeni. Nie mogąc wyczuć laską żadnych charakterystycznych punktów bardzo łatwo się zgubić. Największy problem jest w okolicy przejścia dla pieszych. Jeżeli z powodu śniegu nie wyczuję wypustek i przypadkowo wyjdę na ulicę, to grozi mi poważne niebezpieczeństwo.

Czy wszystkie ulice i chodniki w Kielcach są nieodśnieżone?
W centrum miasta, przy przystankach czy posesjach wszystko jest w porządku. W innych dzielnicach pojawiają się jednak tereny bardzo zaniedbane, o których nikt nie pamięta. Ostatnio miałam taką sytuację, że musiałam czekać kilka minut, aż ktoś pojawi się na przejściu ponieważ było kompletnie zasypane i bałam się przechodzić sama. Nieodśnieżone ścieżki to poważny problem dla osób niewidomych, a większość ludzi może nie zdawać sobie z tego sprawy.

Coraz więcej mieszkańców korzysta z samochodów i z ich perspektywy zaśnieżony chodnik nie ma większego znaczenia.Mimo iż w ciągu ostatniej dekady w Kielcach bardzo dużo zmieniło się na plus, pojawiły się wypustki na krawędziach chodnikowych oraz światła dźwiękowe na wielu przejściach to równie ważne jest regularne usuwanie śniegu z każdego nawet mniej uczęszczanego miejsca.

Apeluję więc za pośrednictwem bloga o to aby odpowiednie służby miejskie zadbały o bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców także tych z niepełnosprawnością wzroku.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.