Malowidło powstało na ścianie jaskini Lasaux we Fracji. Przedstawia uproszczone rysunki zwierząt - w tym wyoadku dwóch byków, w tle pojawia się zarys konia.

Nareszcie będziemy mieli szansę zapoznać się ze wspaniałymi dziełami sztuki z różnych epok.

Powstał właśnie portal isztuka.pl, na którym prace wybitnych artystów opisane są za pomocą audiodeskrypcji. O tym, że projekt jest w trakcie realizacji mogliście przeczytać już w wywiadzie z Tomaszem Strzemińskim, prezesem fundacji „Audiodeskrypcja”.

Dziś można już poczytać o sześćdziesięciu dziełach sztuki od prehistorii do współczesności. Docelowo ma być ich na portalu 350. Jak podkreśliła wiceprezes fundacji Barbara Szymańska to pionierski projekt, ponieważ dotąd nie istniało miejsce, w którym osoby niewidzące i niedowidzące mogłyby zapoznać się tak szeroko z dziełami sztuki. Zauważyła, że portal stanowi także odpowiedź na potrzeby edukatorów osób z niepełnosprawnością którym brakowało materiałów do przeprowadzenia lekcji plastyki w szkole.

Stąd też pomysł by stworzyć platformę gdzie za pomocą audiodeskrypcji opisane zostałyby najważniejsze dzieła sztuki. Prezes fundacji „Audiodeskrypcja” Tomasz Strzemiński opowiada, że obecnie na portalu można obejrzeć na przykład słynne malowidła z jaskini w Lascaux, rzeźbę Nike z Samotraki czy mozaikę z Hagia Sofia z Konstantynopola. Znajduje się tam także tryptyk Hieronima Bosha. Każde dzieło osadzone jest w kontekście historycznym, a zbieranie materiałów do opisów nie było sprawą prostą.

Części informacji nie ma w podręcznikach, przez co audiodeskryptorzy tworzący opisy kontaktowali się z muzeami na całym świecie, żeby ustalić na przykład wysokość obrazu bez podania której osobie niewidomej ciężko będzie wyobrazić sobie jego wielkość.

Z portalu ww.isztuka.edu.pl mogą korzystać także osoby niesłyszące, a w przyszłości być może stanie się możliwe wydrukowanie przestrzennych dzieł sztuki w 3D. Serdecznie gratuluję fundacji Audiodeskrypcja kolejnego skutecznego działania które sprawia, że kultura znów staje się łatwiejsza w odbiorze i bardziej dostępna osobom niewidomym.

Od 2006 roku dwie osoby niewidome zrobiły dla sprawy audiodeskrypcji w naszym kraju więcej niż wszyscy inni przez dziesięciolecia. To oni wprowadzili do kin pierwszy film z audiodeskrypcją, oni także dostosowują spektakle teatralne, i muzea jak również organizują szkolenia dla ludzi którzy chcieliby zostać audiodeskryptorami. Więcej o ich działaniach przeczytacie w wywiadzie z prezesem Strzemińskim poświęconym audiodeskrypcji, który ukazał się na blogu w zeszłym miesiącu. Według mnie ta fundacja jak żadna inna zasługuje na to żeby przekazać jej 1%. Podjęła masę skutecznych działań, które bardzo poprawiły dostępność kultury dla niewidomych i w istotny sposób zmieniły rzeczywistość na lepsze. Pamiętajcie proszę o nich gdy będziecie myśleli o podarowaniu komuś pieniędzy przy rocznych rozliczeniach. Naprawdę warto ich wspierać.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Jeden komentarz: On Nareszcie będziemy mieli szansę zapoznać się ze wspaniałymi dziełami sztuki z różnych epok.

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.