Ilustracja przedstawia logo portalu sport.pl czyli biały napis sport i czerwoną kropkę oraz pl na czarnym tle.

Na sport.pl artykułów nie poczytasz. No chyba, że odzyskasz wzrok i pokochasz zdjęcia.

Kochani czytelnicy, muszę się Wam przyznać, że jestem wdzięczny koncernowi Agora. Dba on bowiem o to żeby artykułów i tematów na moim blogu nie zabrakło. Kolejnym świeżym newsem niewątpliwie nadającym się do publikacji i interwencji Polskiego Związku Niewidomych jest całkowite niedostosowanie strony serwisu sport.pl. Jak doskonale wiecie jestem wielkim fanem sportu. Po wczorajszym zwycięskim meczu Polski z Gibraltarem otwieram maila i jak zazwyczaj czeka tam już na mnie artykuł o zwycięskim spotkaniu naszych reprezentantów. Klikam więc wchodzę na stronę i zaczynam czytać. Po pokonaniu Gibraltaru osiem jeden Polakom mogą wystarczyć dwa punkty w dwóch ostatnich meczach by awansować na mistrzostwa. Tu nagle artykuł się urywa. Zdumiony tym co się stało zaczynam za pomocą klawiatury szukać dalszej części tekstu. W końcu chwytam za telefon i dzwonię do zaprzyjaźnionego informatyka, który wyjaśnia. Wiesz co, tego nie przeczytasz. Program udźwiękawiający będzie ci czytać same gwiazdki hasze minusy i dziwne znaczki, bo oni rozbili artykuł na sześć części i opublikowali go jako galerię zdjęć. W praktyce oznacza to, że jako osoba niewidoma nie mam szans przeczytać tekstu jako jednej zwartej całości. Oferowane mi są za to obszerne podpisy pod zdjęciami.

Pytam się więc przedstawiciele największego koncernu medialnego w Polsce, o co wam chodzi? Czy chcecie cofnąć społeczeństwo do czasów pisma obrazkowego? Dlaczego projektowane przez Was rozwiązania mające unowocześnić stronę nie biorą w ogóle pod uwagę osób z niepełnosprawnością?

W jaki sposób i za pomocą czego mam przeczytać zdjęcie? Nie mam nawet szans go ominąć ponieważ artykuł jest tak skonstruowany, że składa się głównie ze zdjęć, a tekst ma już w nim znaczenie drugorzędne. Czy wy w ogóle słyszeliście o międzynarodowych standardach projektowania stron internetowych, które powinniście spełniać? Jeśli nie to zapraszam do lektury artykułu o niedostosowanych stronach na moim blogu www.kolociebie.com. Wam zaś Drodzy Moi Czytelnicy poddaję ten przykład pod rozwagę. Oto bowiem wielki koncern medialny w Polsce wydawca dziennika, który chce i być może nawet odgrywa rolę najbardziej opiniotwórczej gazety w kraju daje przykład jak wykluczyć osoby niewidome z ogółu społeczności czytelniczej. Jak odciąć je od wiadomości i dostępu do kultury. Jest to szczególnie pikantne jeśli zwróci się uwagę na fakt, że dzieje się to przeddzień tygodnia, w którym kultura ma być bez barier i szczególnie dostępna. Apeluje więc do redaktorów i informatyków serwisu. Niech pierwsi poszanują trochę słowo i nie sprowadzają ludzi do poziomu Australopiteków, a drugich proszę żeby zaczęli programować z uwzględnieniem dwunastu procent społeczeństwa, bo taka jest mniej więcej liczba niepełnosprawnych w naszym kraju. Nie żądam chyba tak dużo. Chcę po prostu jak wielu innych czytać w spokoju o sporcie, który kocham.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.