Rycina autorstwa Andreasa Vesalis'a pochodząca z XVI wieku, pokazująca podstawę mózgu.

Na czym polegają problemy z pamięcią u schizofreników?

Czy wiecie że, schizofrenia to nie tylko halucynacje czy urojenia, ale także problemy z pamięcią? Amerykańscy naukowcy udowodnili, że u osób cierpiących na tą chorobę występuje niższa aktywność grzbietowo-bocznej kory przedczołowej mózgu. Problemy z pamięcią zarówno krótko jak i długotrwałą mają bardzo duży wpływ na życie pacjentów. Przyczyniają się do trudności z utrzymaniem pracy lub relacji interpersonalnych.

Naukowcy z Centrum Medycznego Uniwersytetu Columbia w USA po raz pierwszy udowodnili, że schizofrenicy mają odmienną aktywność wspomnianej grzbietowo-bocznej kory przedczołowej. Specjalnemu testowi pamięciowemu zostało poddanych 45 osób zdrowych i 51 ze schizofrenią. Składał się on z ośmiu poziomów trudności.

W trakcie rozwiązywania zadań badacze mierzyli aktywność mózgu przypomocy funkcjonalnego rezonansu magnetycznego.

Zgodnie z oczekiwaniami zaobserwowali że u osób zdrowych pobudzenie grzbietow-obocznej kory przedczołowej stopniowo rosło, a następnie stopniowo malało wraz ze wzrostem poziomu trudności zadania. U osób ze schizofrenią aktywność była ogólnie dużo niższa i nie podlegała takiemu zróżnicowaniu. Najniższe pobudzenie kory występowało u osób o największych problemach z pamięcią. Kora ta odgrywa olbrzymią rolę w funkcjonowaniu pamięci roboczej czyli naszego systemu odpowiadającego za przechowywanie i przetwarzanie informacji w celu rozwiązywania problemów natury poznawczej. Dzięki amerykańskim badaczom świat dowiedział się więc, że jednym z najpoważniejszych problemów schizofreników który utrudnia im funkcjonowanie jest problem z pamięcią. Wiecie co mam wrażenie, że już to pisałem na początku tekstu, ale teraz o tym zapomniałem. Kończę więc, bo jeszcze ktoś gotów będzie posądzić i mnie o schizofrenię.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.