Na zdjęciu widoczny jest komputer, przed którym siedzi lekarz. Siedzi tyłem do aparatu i nie widać przez to jego twarzy.

Na czym polegają korzyści z teleopieki medycznej?

Ciekawy projekt reaalizują właśnie władze Łodzi. W ramach tak zwanego miasta zdrowia, wytypowani do wzięcia w nim udziału pacjenci będą mogli samodzielnie wykonać dużą liczbę badań diagnostycznych. Programem objętych jest ponad dwieście osób, a potrwa on do końca kwietnia 2017 roku.

Miasto zdrowia zostało uruchomione dzięki współpracy Łódzkiego magistratu Miejskiego Centrum Medycznego imienia Doktora Karola Jonschera oraz firmy Comarch, która w ramach realizacji programu, nieodpłatnie udostępnia nowoczesne urządzenia telemedyczne i aparaty telemetryczne. Dzięki nowoczesnemu systemowi chorzy będą mogli stale monitorować stan zdrowia w warunkach domowych.

Uczestnicy projektu otrzymali terminal i tablet, który przypomni im o zażyciu leków i umożliwi otrzymanie zdalnej diagnozy lekarskiej. Tablet wyświetla także graficzne instrukcje postępowania.

W zależności od schorzenia pacjenci wyposażeni zostali w Holter ekg, glukometr, pulsoksymetr, ciśnieniomierz, spirometr, termometr i pikflometr. Dzięki temu samodzielnie sprawdzą ciśnienie tętnicze krwi, masę ciała, temperaturę, saturację oraz wydolność płuc czy poziom cukru. Ustalone zostały także progi alarmowe dla każdego z pomiarów. Pacjenci mogą również sami zaalarmować ratowników medycznych przez całą dobę. Ci ostatni skontaktują się z nimi także, gdy na podstawie wyników przesłanych badań stwierdzą nieprawidłowości. Uczestnikom projektu świadczona będzie opieka pulmonologiczna i diabetologiczna.

Zdaniem firmy Comarch telemedycyna jest coraz bardziej popularna i obniża koszty funkcjonowania szpitali i placówek medycznych. Ten rodzaj opieki jest świetnie rozwinięty w krajach skandynawskich. W Polsce telemedycyna oficjalnie została dopuszczona po ubiegłorocznej zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia. W Łodzi zdalną opieką mają zostać objęci także uczniowie trzech szkół. Placówki otrzymają usługę zdalna pielęgniarka, która pozwoli na przygotowanie i przechowywanie elektronicznej dokumentacji medycznej uczniów. Wykonanych zostanie ponad 1500 badań przesiewowych, a oprogramowanie w sposób automatyczny przeanalizuje dane diagnostyczne i zaleci konsultacje lekarskie dzieciom z wykrytymi nieprawidłowościami.

Telemedycyna, pozwala przede wszystkim na szybkie wykrycie problemów zdrowotnych i błyskawiczne wdrożenie leczenia.

Dzięki niej zdecydowanie podnosi się poziom bezpieczeństwa pacjentów. Byłoby świetnie gdyby z podobnych rozwiązań mogli skorzystać także chorzy w innych miastach Polski. Sądzę, że w dużym stopniu wpłynęłoby to na zmniejszenie się kolejek u lekarzy i pozwoliło zaoszczędzić masę pieniędzy w naszym ciągle niedofinansowanym systemie służby zdrowia. Ciekawe jak wiele samorządów zdecyduje się na zainwestowanie pieniędzy w teleopiekę?

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.