Zdjęcie przedstawia ludzi trzymajacych kanadyjską flagę, z czerwonym liściem marichuany zamiast liścia klonowego, na tle ulic Toronto.

Marihuana medyczna będzie dostępna w Kanadzie

Kanada dopuszcza hodowlę marihuany na własny użytek i do celów medycznych. Informację podało kanadyjskie Ministerstwo Zdrowia.

Ustawa wchodzi w życie 24 sierpnia. Chorzy, którzy otrzymają pozwolenie na stosowanie medycznej marihuany, będą musieli zarejestrować się w Ministerstwie Zdrowia. Będą mogli także wyznaczyć kogoś, kto zajmie się uprawą lub sprowadzaniem marihuany od jednego z 34 zaaprobowanych przez ministerstwo producentów. Tak liberalna ustawa jest efektem wyroku sądu federalnego. Odrzucił on poprzedni projekt ustawy, zgodnie z którym wymagający leczenia pacjenci mogliby zdobyć marihuanę wyłącznie od licencjonowanych producentów.

Sędzia Michael Phelan uzasadniając wyrok podkreślił, że wspomniana ustawa wiązałaby pacjenta z jednym dostawcą i uniemożliwiałaby samodzielną hodowlę lub wybranie innego dostawcy. To ograniczałoby jego wolność. Sędzia dał rządowi sześć miesięcy na sporządzenie nowego projektu ustawy, a rząd, o dziwo, nie uznał wyroku za prywatną opinię i przygotował nowe, opisywane na początku artykułu, przepisy.

Kanadyjski sąd uznał w tym sporze rację obywateli, a rząd ją uszanował.

Wyrok zapadł po tym, gdy czterech mieszkańców kanadyjskiej prowincji Kolumbii Brytyjskiej zaskarżyło poprzednią ustawę, jako niezgodną z konstytucją. Argumentowali, że odgórnie odbiera się im dostęp do przystępnych cenowo rozwiązań medycznych. Kanadyjski sąd uznał w tym sporze rację obywateli, a rząd ją uszanował. Oto są standardy cywilizacyjne nieznane jak dotychczas w pięknym kraju nad Wisłą. Polecam ten wpis wszystkim politykom. Niech czytają i trochę się poduczą.


zdjęcie: https://www.greenrushdaily.com

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.