Marek Kamiński przemierzył Tatry – finał wielkiej wyprawy

W czwartek, 19 października, Marek Kamiński zakończył swoją wędrówkę w ramach projektu No Trace Tatra. W ciągu 7 dni pokonał pieszo 200 km, zarówno po polskiej, jak i po słowackiej stronie Tatr. Przebyta trasa obfitowała w różnorodne krajobrazy, ale również w fascynujące spotkania. Na mecie Marka Kamińskiego powitał Szymon Ziobrowski, Dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, a także Przemysław Powalacz, Prezes Geberit.

 

Wyjątkowa trasa

Podczas ostatnich 7 dni Marek Kamiński miał okazję doświadczyć wszystkiego tego, co w górach wyjątkowe – ich piękna, siły i majestatu. Trasa wędrówki prowadziła przez doliny, przełęcze i kotliny, a także wzniesienia, z których najwyższe to Magistrala Tatrzańska – 1473 m n.p.m. Podróżnik wędrował przez miasta i wsie, ośrodki narciarskie, pola uprawne i kamieniołomy – szlakami turystycznymi, polnymi, leśnymi i asfaltowymi drogami. Przemierzył cztery krainy historyczne otaczające Tatry: Podhale, Orawę, Liptów i Spisz. No Trace Tatra to jednak nie tylko przebyte kilometry, inspirujące spotkania i piękne widoki, ale również, albo przede wszystkim problemy, z jakimi zmaga się natura. Marek Kamiński odwiedził miejsca, które odczuły negatywny wpływ człowieka, a także porozmawiał z osobami na różne sposoby związanymi z górami – badaczami przyrody, ratownikami, historykami, folklorystami, rdzennymi mieszkańcami, właścicielami schronisk i turystami. Niektóre z tych spotkań były planowane, inne zupełnie przypadkowe.

 

Wartościowy cel

No Trace Tatra to przedsięwzięcie mające na celu promowanie minimalnego wpływu człowieka na środowisko naturalne oraz idei odpowiedzialnego podróżowania. Towarzyszy mu myśl Leave Trail, która oznacza pozostawianie śladu w umysłach ludzi poprzez własne działania. Niestety śladem, jaki każdego roku pozostawiają po sobie tysiące turystów na szlakach górskich i terenach chronionych są śmieci. Marek Kamiński, poprzez swoją wędrówkę, postanowił zwrócić uwagę na skalę problemu, a także wpłynąć na wzrost powszechnej świadomości w zakresie tego, jak ważne jest nasze podejście do podróżowania w kontekście wyjątkowości przyrody – tak trudnej do odtworzenia. Podróżnik wyruszył w czwartek, 12 października, z Kuźnic. Do mety dotarł tydzień później, 19 października w godzinach wieczornych – z pełną satysfakcję z wykonanego zadania.

Od lewej: Przemysław Powalacz, Prezes Geberit Polska, Szymon Ziobrowski, Dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, Marek Kamiński.
Od lewej: Przemysław Powalacz, Prezes Geberit Polska, Szymon Ziobrowski, Dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, Marek Kamiński.

 

Troska o otoczenie

Pochodząca ze Szwajcarii, której powierzchnia w 60% składa się z gór, marka Geberit ma wpisaną w swoje DNA troskę o środowisko naturalne, ze szczególnym uwzględnieniem tych terenów. Poprzez działalność edukacyjną, firma aktywnie wspiera między innymi Tatrzański Park Narodowy. Projekt No Trace Tatra idealnie wpisuje się w jej tożsamość i wartości z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu. Geberit, jako światowy lider technologii sanitarnej i instalacyjnej, niezwykłą wagę przywiązuje do zrównoważonego rozwoju. W 2016 roku całkowity wpływ produkcji firmy na środowisko naturalne został zmniejszony o 4% – zgodnie z przyjętą strategią, zakładającą jego systematyczną redukcję.

Grupa Geberit stawia sobie ambitne cele w zakresie ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju i konsekwentnie je realizuje. Szczegóły można poznać w raporcie rocznym Geberit: http://geschaeftsbericht2016.geberit.com/reports/geberit/annual/2016/gb/English/30/sustainability.html

 

Informacje o Grupie Geberit

Grupa Geberit to europejski lider w produkcji zaawansowanej technologii sanitarnej. Od momentu jej powstania w roku 1874 jest pionierem w tym sektorze, nieprzerwanie ustanawiając nowe trendy swoimi wszechstronnymi rozwiązaniami. Geberit posiada swoje przedstawicielstwa w blisko 50 krajach w Europie i na świecie, skupia w swoich zasobach ponad 30 zakładów produkcyjnych. Największe zakłady znajdują się w Szwajcarii, Niemczech i Austrii. Siedziba główna znajduje się w Rapperswil-Jona w Szwajcarii, a sama firma jest notowana na Szwajcarskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w Zurychu od 1999 r. Grupa Geberit wygenerowała sprzedaż w wysokości 2,8 mld franków szwajcarskich zatrudniając około 12.000 pracowników. Zakres produktów obejmuje linię systemów sanitarnych (systemy instalacyjne, spłuczki, baterie umywalkowe, systemy spłukiwania, syfony, toalety myjące), wyposażenie łazienek (ceramikę sanitarną, meble łazienkowe, kabiny i wanny) oraz systemy rurowe (systemy wodociągowe i systemy kanalizacyjne).

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.