Zdjęcie przedstawia ludzika lego na wóżku inwalidzkim. Ma czarne włosy, biały tshirt oraz zielone spodnie.

Ludzik Lego wreszcie usiądzie na wózku!

Nie, nie Drodzy Czytelnicy nie chodzi o to, że jestem jakoś specjalnie zawzięty na te popularne zabawki i życzę im trwałej niepełnosprawności. Wręcz przeciwnie. Uważam, że wprowadzenie do zestawu ludzika na wózku co stanie się latem tego roku to wielki krok naprzód.

Wszystko dzięki brytyjskiej kampanii Toy like me. czyli zabawka taka jak ja, której celem było zachęcanie przedsiębiorstw do tworzenia zabawek wyglądających jak osoby z niepełnosprawnością.

Okazało się, że pomysł twórców kampanii zachwycił Brytyjczyków, którzy masowo zaczęli kupować nieidealne zabawki. Trudno się zresztą temu dziwić. Ludzie pragną autentyczności i nawet dzieci podczas zabawy klockami budują te elementy rzeczywistości, które najmocniej przemawiają do wyobraźni. Brak ludzików z niepełnosprawnościami był czymś nienaturalnym, ponieważ masę takich dzieci można spotkać we wsiach i miastach całego świata. Duński producent najbardziej popularnych klocków świata poinformował o dodaniu do kolekcji ludzika na wózku podczas jednej z największych imprez branżowych London Toy Fair.

W zestawie o nazwie zabawa w parku ludzik z niepełnosprawnością ruchową będzie jedną z czternastu postaci. Młodemu mężczyźnie będzie towarzyszył pies asystujący. Produkty firmy Lego w ogromny sposób kształtują świadomość i wrażliwość swoich małych fanów. Właśnie, dlatego wprowadzenie ludzików z niepełnosprawnością, pomoże dzieciom pełnosprawnym zrozumieć, że niepełnosprawność nie jest niczym dziwnym ani źle widzianym. Dzieci z niepełnosprawnością znajdą w zestawie figurki podobne do siebie co z pewnością będzie dla nich źródłem radości.

Pomysł na wykonanie ludzika z niepełnosprawnością ruchową pojawił się na stronie legoideas już w 2014 roku. Wtedy to jeden z fanów klocków zainspirowany zabawą ze swoim najlepszym przyjacielem, który z powodu zaniku mięśni porusza się na wózku chciał wykonać jego miniaturkę. Kiedy okazało się, że nie jest to możliwe ponieważ w żadnym zestawie nie ma wózka elektrycznego młody człowiek opisał swój pomysł na wspomnianej stronie. Z dostępnych wówczas na rynku klocków ułożył podjazd, na który chce wjechać chłopiec na wózku. Jego działania stały się impulsem dla Lego do stworzenia opisywanego zestawu. Bardzo się cieszę, że osoby z niepełnosprawnością zaczynają być obecne i są zauważane, przez wielkie firmy, których produkty trafiają do setek milionów osób na świecie.

Ten trend nie dotyczy tylko klocków. Słyszałem też o tym że lalka Barbie nie będzie już tylko i wyłącznie nienaturalnie wychudzoną blondynką, ale nabierze trochę ciała i zmieni kolor skóry co upodobni ją do połowy Ameryki. Gorąco popieram wszystkie tego typu działania, bo zabawki jak mało co kształtują i wychowują. Dobrze jest więc aby za ich pośrednictwem młodzi fani uczyli się otwartości. istnieją wówczas duże szanse, że w dorosłym życiu widząc człowieka na wózku nie zachowają się dziwnie i nie zrobią wielkich oczu. Pomyślcie tylko jak pozytywny efekt, może spowodować jeden mały ludzik Lego.

_____

foto: www.flickr.com/photos

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.