Zdjęcie przedstawia portret Lenina Moreno. Żródło zdjęcia - wikipedia.

Lenin na wózku prezydentem Ekwadoru!

Oto kolejny dowód na wieczne życie Lenina. Lewicowy polityk – Lenin Voltaire Moreno Garces – został prezydentem Ekwadoru. Będzie pierwszym – od czasów amerykańskiego prezydenta Franklina Delano Roosevelta – politykiem poruszającym się na wózku pełniącym tak wysoki urząd. Lenin zdobył 51,14 głosów i według wstępnych wyników, o ponad 2 procent wyprzedził kandydata prawicy Guillermo Lasso.

Lenin Moreno jest wózkowiczem od 1998 roku. Został wówczas postrzelony podczas napadu rabunkowego i stracił władzę w nogach. Od lat jest kluczową postacią ekwadorskiej polityki. W latach 2001-2004 był dyrektorem Departamentu do Spraw Niepełnosprawności. Pracował także w Ministerstwie Turystyki. W latach 2006-2013 był wiceprezydentem, a kiedy przestał pełnić tę funkcję, Sekretarz Generalny ONZ – Ban Ki-moon, powołał go na urząd Specjalnego Wysłannika ONZ do Spraw Niepełnosprawności i Dostępności.

Lenin Moreno był nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla w 2012 roku.

Lewicowy polityk uważany jest za zwolennika dialogu i konsensusu. Człowieka spokojnego i zrównoważonego, co w podzielonym politycznie Ekwadorze ma duże znaczenie. W kampanii wyborczej nie wykorzystywał tematu niepełnosprawności, ale w trakcie pełnienia różnych urzędów zrobił bardzo dużo dla osób z niepełnosprawnościami w swoim kraju. Stworzył między innymi system pomocy finansowej dla rodzin opiekujących się osobami niepełnosprawnymi i wspierał programy aktywizujące, dzięki którym mogły one znaleźć pracę. To dzięki niemu temat niepełnosprawności przestał w Ekwadorze stanowić tabu. Dla wielu rodaków z niepełnosprawnościami Lenin jest bohaterem i wzorem do naśladowania. Ekwador bardzo wcześnie bo już w 2007 roku podpisał konwencję ONZ o prawach osób niepełnosprawnych.

Serdecznie gratuluję Panu Prezydentowi, który – będąc na tak ważnym stanowisku – będzie miał ogromne możliwości likwidowania wszelkiego typu barier, zarówno tych architektonicznych, prawnych jak i mentalnych. Może kontynuować wspaniałą pracę, którą rozpoczął już wiele lat temu, aktywizować osoby z niepełnosprawnością i wpływać na lepsze zrozumienie ich sytuacji oraz potrzeb przez społeczeństwo. Z całego serca życzę mu sukcesu w tym niełatwym przecież wyzwaniu.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.