Laser pomoże połączyć komórki nerwowe!

Dzisiaj wpis wypełniony naprawdę trudnymi słowami, a wszystko przez ludzką pomysłowość i nowe rozwiązania techniczne. Okazuje się bowiem, że za pomocą lasera jest możliwe łączenie komórek nerwowych. Nowatorską metodę opracował zespół naukowców z University of Alberta w Edmonton. Szybkie jak mgnienie oka liczone w femtosekundach impulsy laserowe uderzają w miejsce zetknięcia się dwóch aksonów, czyli wypustek komórkowych.

Aby połączyć neurony naukowcy umieszczali je w odpowiednim roztworze i stykali wypustkę jednej komórki z ciałem drugiej.

W efekcie błyskawicznych trwających jedną biliardową sekundy naświetlań komórki łączyły się. Uszkodzeniu ulegała wyłącznie ich warstwa zewnętrzna, a one same pozostawały żywe. Połączenie pomiędzy nimi tworzyło się w ciągu piętnastu milisekund co dało badaczom szansę kontrolować cały proces. Naturalne połączenia powstają w naszym ciele milion razy wolniej. Jeśli odkrycie będzie mogło być wykorzystywane na masową skalę możliwe stanie się leczenie różnych uszkodzeń układu nerwowego. Pomysłodawcą łączenia komórek z wykorzystaniem lasera jest doktorant wspomnianego uniwersytetu Nir Katchinskiy. Jakoś tak dziwnie polsko brzmiące nazwisko. Czyżby to znowu nasz rodak wymyślił? Dawać mu Nobla natychmiast!

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.