Lady Gaga i Książę William przekonują, że warto mówić o swoich problemach. Obejrzyjcie ich wspólny spot.

Brytyjski następca tronu – Książę William i amerykańska wokalistka Lady Gaga wzięli udział w kampanii fundacji Heads Together. Akcja królewskiej fundacji Książąt Williama i Harry’ego oraz Księżnej Kate ma na celu złamanie tabu i piętna związanego z terminem Choroby i Zaburzenia Psychiczne.

Znane i lubiane osoby zachęcają wszystkich to podzielenia się swoimi historiami i problemami psychicznymi z innymi. W mediach społecznościowych każde takie wyznanie oznaczają hasztagami #oktosay. Dzięki temu ludzie przekonają się jak wiele jest osób zmagających się z różnymi problemami psychicznymi. Przekonają się że ich trudną sytuację może zrozumieć znacznie więcej osób niż im się wydaje i że z chorobą nie muszą zostawać sami. Akcja powinna zachęcić społeczeństwo do zmiany sposobu myślenia o osobach z zaburzeniami psychicznymi.

Udział w spocie #oktosay Księcia Williama i Lady Gagi nie jest przypadkowy. Są autorytetami dla wielu osób na całym świecie, a w ich życiu nie brakowało dramatycznych chwil i przeżyć na granicy załamania nerwowego. Lady Gaga w wieku 19 lat została zgwałcona, w wyniku czego do dziś zmaga się z depresją i zespołem stresu pourazowego. Z kolei młodszy brat Williama – Harry – po raz pierwszy publicznie przyznał, że po tragicznej śmierci Księżnej Diany starał się powstrzymywać i zamknąć na emocje, by nie myśleć o matce. Choć dziś czuję się o wiele lepiej, to wcześniej – przez mniej więcej dwa lata – żyłem w totalnym chaosie i byłem blisko całkowitego załamania się – powiedział Harry.

Spot kampanii zaczyna się od pokazania posiadłości pałacu Kensington. Potem krajobraz ulega zmianie. Kamera najeżdża na znane z filmów wzgórze w Stanach Zjednoczonych, a po chwili ląduje w kuchni Lady Gagi. Wokalistka po zaparzeniu kawy dzwoni przez internet do księcia Williama i opowiada mu własną historię. Jestem bardzo wdzięczna za to, że mogę z tobą rozmawiać-mówi. I jestem wielką fanką działań które podjęliście w heads together. Dodaje że obejrzała zamieszczone pod hasztagiem #oktosay piękne historie innych osób z zaburzeniami psychicznymi, które przypomniały jej jak bardzo kłopoty psychiczne wpłynęły na jej własne życie. William przyznał, że zarówno on jak i Księżna Kate oraz Harry czuli, że to bardzo ważny obszar działalności.

Wielu ludzi nie radzi sobie z problemami. Za większością przypadków uzależnień czy bezdomności stoją zaburzenia psychiczne.

Książę podziękował też Lady Gadze za publiczny list opublikowany na stronie jej fundacji Born This Way zajmującej się problemami przemocy, dręczenia i znęcania psychicznego wśród młodych ludzi. W liście wokalistka oświadczyła, że żyje z zespołem stresu pourazowego. Uważam, że Twój list był niesamowicie poruszający-powiedział Książę William. Bardzo odważne z twojej strony było napisać o tak osobistych przeżyciach i uczuciach. Chciałbym zapytać jak się czułaś kiedy się tym wszystkim podzieliłaś? – dodał. Na początku bardzo się denerwowałam – odpowiedziała piosenkarka. Dla mnie budzenie się każdego dnia z przygnębieniem, a potem wyjście na scenę jest czymś bardzo trudnym do opisania. Choroby psychiczne wywołują poczucie wstydu. Czujesz się tak, jakby coś było z tobą nie tak. Staram się sobie mówić o mój boże, zobacz ile masz pięknych i wspaniałych rzeczy i powinnam być szczęśliwa, ale nic nie możesz poradzić na to, że kiedy budzisz się rano jesteś tak bardzo zmęczony, smutny pełen lęku i niepokoju, że możesz zaledwie myśleć. To jednak jest moją częścią i to jest ok.

Książę William zdaje sobie sprawę, że najskuteczniejszym sposobem walki z chorobami psychicznymi jest rozmowa. To co do tej pory nauczyłem się o zdrowiu psychicznym to to, że jest ok mieć takie rozmowy. Bardzo istotne jest by nie być ocenianym by złamać swój strach i otworzyć się – mówi w spocie William. Tak, to przynosi ogromną ulgę – potwierdza Lady Gaga. Czuję, że już więcej nie musimy się ukrywać. Zaczęliśmy o tym rozmawiać i to jest to co naprawdę powinniśmy robić.

Zdrowie psychiczne to to samo co fizyczne. Nie powinniśmy wstydzić się problemów. Wręcz przeciwnie podejmując rozmowę z przyjacielem czy członkiem rodziny możesz poczuć wielką różnicę – tłumaczy William. Lady Gaga przyznała natomiast, że nawet jeśli to było trudne to najlepszą rzeczą jaka mogła się przydarzyć przez jej zaburzenia psychiczne było podzielenie się nimi z innymi ludźmi i uświadomienie wszystkim że jeśli nie czujesz się dobrze psychicznie to nie jesteś sam.

Link do filmiku na YouTube.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.