na zdjęciu widoczna jest kontrola biletów. Pasażer siedzi na fotelu, a nad nim stoi kontroler sprawdzający bilet

Kraków kontrolerzy z zespołem Downa sprawdzali wczoraj bilety.

Wspaniała inicjatywa Kolei Małopolskich.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Zespołem Downa ludzie z tą właśnie niepełnosprawnością intelektualną sprawdzali wczoraj bilety w pociągach Kolei Małopolskich kursujących z dworca Kraków Główny do stacji Kraków Lotnisko.

Pasażerowie byli zaskoczeni, ale zareagowali na kontrolerów pozytywnie podkreślając że akcja jest niezwykle ważna bo pozwala uświadomić sobie że osoby z niepełnosprawnościami mają taką samą jak wszyscy potrzebę samorealizacji i prawo do udziału w życiu społecznym.

Kontrolerzy Natalia i Dominik przed odjazdem pociągu nieco się stresowali ale po zakończonym kursie byli bardzo zadowoleni. Natalia przyznała, że praca kontrolerki nie jest jej wymarzonym zawodem. Chciałaby zostać dziennikarką i aktorką.

Dzisiejsza akcja to przede wszystkim walka ze stereotypami. Chcemy pokazać, że osoby z zespołem Downa mają potencjał mogą aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym i podejmować pracę jak każdy człowiek. Fajnie, że Koleje Małopolskie nam pomagają i otworzyły przed nami drzwi – powiedziała Paulina Surman, prezes Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa Tęcza w Krakowie.

Tęcza opiekuje się 80 rodzinami, w których są osoby z zespołem Downa w różnym wieku. Prowadzi zajęcia terapeutyczne a od dwóch lat dzienny środowiskowy dom samopomocy dla dorosłych. Paulina Surman dodała, że polskie prawo daje możliwość zatrudniania osób z niepełnosprawnością intelektualną. Nie ma więc barier prawnych. Bariery są w nas – ludziach.

Prezes Kolei Małopolskich Grzegorz Stawowy powiedział że akcja to pokazanie ludziom urodzonym z dodatkowym chromosomem jakie mają możliwości własnego działania. Myślę, że to trochę im ułatwi życie i takie pomysły będą w Kolejach Małopolskich realizowane częściej. Chcemy im dać pozytywną energię – dodał prezes Stawowy.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.