Płaczący Pistorius podczas czrozprawy w sądzie.

Koniec sprawy Pistoriusa. Winny i skazany na ponad trzynaście lat.

Zakończyła się sprawa Oscara Pistoriusa. Sąd Konstytucyjny ostatecznie odrzucił jego apelację. Sportowiec 24 listopada 2017 roku został skazany na 13 lat i pięć miesięcy więzienia za zamordowanie swojej partnerki Reevy Steenkamp. Wyrok wydał w listopadzie Najwyższy Sąd Apelacyjny. Zaostrzył karę Sądu Pierwszej Instancji, który w roku 2016 skazał Pistoriusa na sześć lat (link do wczesniejszego artykułu na blogu).

Sąd Apelacyjny stwierdził, że ten wyrok był szokująco pobłażliwy i przedłużył okres pozbawienia wolności uznając, że wina została całkowicie udowodniona.

W RPA minimalna kara za morderstwo wynosi 15 lat ale sąd odliczył okres, który biegacz już spędził w więzieniu.

Wyrok kończy sprawę. Obrońcy sportowca cały czas podkreślali że ich klient nieumyślnie zabił Steenkamp a dodatkowo cierpi na ciężkie i pogarszające się zaburzenia stresu pourazowego. Sąd nie dał wiary tym wyjaśnieniom.

Przypomnijmy że Pistorius zabił swoją partnerkę w lutym 2013 roku oddając do niej cztery celne strzały przez zamknięte drzwi łazienki. Pistorius utrzymywał, że wziął kobietę za włamywacza ale w trakcie procesu udowodniono że chwilę przed tragedią para się kłóciła.

Początkowo sąd dał wiarę wyjaśnieniom słynnego paraolimpijczyka i skazał go na pięć lat uznając, że doszło jedynie do nieumyślnego zabójstwa. Pistorius opuścił więzienie już po dziesięciu miesiącach gdyż zgodnie z prawem w RPA osoby skazane na karę pozbawienia wolności nie większe niż pięć lat po odbyciu conajmniej jednej szóstej wyroku resztę mogą mieć zamienioną na areszt domowy. Z takim roztrzygnięciem nie zgodziła się prokuratura i krewnii zamordowanej dziewczyny, którzy apelowali o zmianę kwalfikacji czynu na morderstwo.

3 grudnia 2015 Najwyższy Sąd Apelacyjny przychylił się do wniosku prokuratora i uznał Pistoriusa winnym morderstwa kierując sprawę do ponownego rozpatrzenia. 6 lipca 2017 skazano go na sześć lat a 24 listopada 2017 karę ponad dwukrotnie zwiększono.

Pistorius odbywa karę w więzieniu Atteridgeville w pobliżu Pretorii, które jest przystosowane dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.